Téli táj ünnep után (www.fyi.uwex.edu) |
Elszállításra várva (www.sammydvintage.com) |
Jövőre új égőket vesznek (www.homesessive.com) |
A vita alighanem sem idén, sem jövőre nem fog nyugvópontra kerülni, annak ellenére sem, hogy az ország néhány megyéjében nagyüzemi körülmények között égetik el a fémtárgyaktól megtisztított fenyőfákat, másutt pedig szintén nagyüzemi körülmények között komposztálják azokat.
Ünnepi fényben (Fotó: Gosztom Gergő, www.junk-culture.com) |
Mondjuk csupán az egzotikum kedvéért érdemes eljátszani a gondolattal, hogy az illetékes illetékesek egy szép napon felemelik a telefont, és megkérdezik a komposztálni képes kollégákat, hogyan csinálják, az elhangzottakat szépen megfogadják, aztán ők is hozzáfognak. A tudományos fantasztikum világából földközelbe visszatérve azonban biztosra vehetjük: a komposztálhatóság kérdéskörében minden januárban újra és újra pro és kontra érvek hangzanak majd el.
Nemcsak a dióról tartja magát makacsul a nézet, miszerint annak levele nem komposztálható, ugyanez a helyzet a fenyővel. (A diólevél kontra komposztálás és a diólevél témáról bővebben.)
Pedig…
Pedig mindkettő egyaránt felhasználható komposztálásra.
A diólevelet, a fenyőtűket és a kisebb fenyőágakat is rátalicskázhatjuk a komposztra, más anyagokkal vegyesen keverve. Természetesen igaz, hogy lebomlásuk hosszabb ideig tart, de ez még nem ok arra, hogy lemondjunk bármelyikről. A fenyő esetében a diónál kissé macerásabb a feladat: nem árt, ha a vastagabb ágakat felaprítjuk. Ha nem akarunk ezzel bajlódni, a vastag ágakat külön gyűjthetjük, jól jön az még a nyári tűzrakásnál. A kisebb ágakat viszont nyugodtan tegyük a komposztra, más zöld növényi részekkel, gyepnyesedékkel és falevelekkel együtt komposzt lesz ezekből is.
Nagyon remélem, hogy minél több fenyő újrafelhasználásra kerül valamilyen módon, nem szemétként végzi.. Mindenféle fára vigyázni kellene, és már a fenntartható erdőgazdálkodás szintjén elkezdeni. Pédául ez az FSC kezdeményezés is ezt ösztönözné: http://bit.ly/felelosseggel
VálaszTörlés