Korai bangita (Viburnum farreri) |
Ha arra vágyunk, hogy kertünkben már késő ősztől, a téli időszakban is legyenek virágzó cserjék, csak elhatározás kérdése: az ötlet minden nehézség nélkül megvalósítható a hazai éghajlati viszonyok közepette is. Merthogy van néhány örökzöld, félörökzöld vagy éppen lombhullató cserje, amelyik már télvíz idején virágba borul.
Korai bangita (Viburnum farreri) |
Levele is korán fakad, ősszel pedig pirosra színeződik. Jó vízáteresztő, humuszos talajban szépen fejlődik, és meghálálja a védett fekvést. Akkor sincs gond vele, ha nagyvárosi kertbe kerül, különösebb gond nélkül elviseli a városi klímát.
Meglehetősen hasonlít hozzá a Kikeleti bangita (Viburnum x bodnantense), ő a korai bangita egy hibridje, virága kissé sötétebb annál. A Kikeleti bangitát az 1930-as évek elején állították elő, ő is felfelé törekvő ágrendszert nevel, ugyancsak három méteres magasságot célozva meg. Szintén képes meglepetést okozni tulajdonosának: már november elején virágba borul. Az igényesebb, szélesebb választékot kínáló kertészetekben érdemes szemügyre venni néhány fajtáját: Viburnum x bodnantense 'Aberconway', Viburnum x bodnantense 'Charles Lamont', vagy a Viburnum x bodnantense 'Dawn'.
Hasonló illatorgiával kényezteti a gazdát a lombhullató Illatos tündérfa (Chimonanthus praecox) is, amelyik némiképp magasabbra, négy-négy és fél méterre nő meg. Védett helyen már január-februárban megjelennek sárga, belül vörösesbarna virágai. Kínából származik – Európában a XVIII. század hatvanas éveitől ismert – és ő sem tiltakozik, ha védett helyre kerül, földje humuszban gazdag és jó vízáteresztő. Fiatalon kissé fagyérzékeny, ezért kezdetben némi téli takarást szívesen elvisel. A nagy falon túl igen nagy tisztelettel viseltetnek iránta, s ezt erős, leginkább vanília illatú virágainak köszönheti. A fantasztikus illat amúgy a szobába is becsempészhető, néhány napig vázában tartva kibírja a szobahőmérsékletet. Ritkítás vagy alakítás céljából csak óvatosan csattogtassuk körülötte a metszőollót, ugyanis virágokat csak a kétéves ágakon nevel. Nevében egyébként a chimon szó telet jelent, így akár korai virágzó vagy korai télen virágzó névvel is illethetnénk.
Végezetül a teljesség igénye nélkül álljon itt néhány télen virágzó illatos cserje és fa, amelyek elültetésével érdemes megpróbálkoznunk.
Higancseresznye (Prunus subhirtella ’Autumnalis’) december-február, rózsaszín virágok
Korai lonc (Lonicera x purpusii) december-április, sárga virágok
Közönséges farkasboroszlán (Daphne mezereum) február-március, rózsaszín virágok
Varázsmogyoró (Hamamellis mollis) február-március, sárga virágok
Korai hóvessző vagy Fehér aranycserje (Abeliophyllum distichum) január/február-március/április, fehér virágok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése