kertmanufaktúra

2014. június 30., hétfő

Tollborzfű

Bókoló kalászok: bozont és báj
(www.gardenerdirect.com)

Egyszerűen megunhatatlan.
Megunhatatlan, mert kalászai a legváltozatosabb ütemben képesek lebegni a szélben, mi több, ehhez nincs is szükség igazi szélre, elég egy lágy fuvallat, és tollborzfüveink máris táncba kezdenek.

Pennisetum alopecuroides 'Moudry'
(www.plantsgallery.blogspot.com)
És milyen jó, hogy így tesznek.

Mert nincs az a jól megtervezett évelőágyás, amelyiknek ne lenne szüksége egy szabálytalanabb, lazább foltra, hogy ezzel is oldódjon kissé a szigorúbb rendben telepített növények ritmusa.

Erre a feladatra pedig azt hiszem tökéletes választás a tollborzfű.

A díszkertekbe alighanem az Évelő tollborzfű (Pennisetum alupecuroides) kerül a leggyakrabban. Többféle néven találkozhatunk vele, hol Keleti tollborzfűnek, hol Lámpatisztítófűnek vagy éppen Kínai tollborzfűnek nevezik. Kelet-Ázsiában és Ausztráliában honos, nálunk a díszkertben vagy dézsában egyaránt nevelhető. A nagykönyvek szerint augusztustól kezd virágzani, de amióta az évszakok szokásos rendje felborulni látszik, a virágzás néha már júliusban elkezdődik.

Lágyabbá teszi a mértani formákat
(www.hgtv.com)
A tollborzfüvek világbajnok csapata vagy hetven fajból áll, tagjai szinte kivétel nélkül a mérsékelt vagy a meleg éghajlatú területeken élnek. Nincsenek különleges igényeik, egy közepesen kötött, jó tápanyag ellátottságú föld tökéletesen megfelel nekik. Nem támasztanak extra igényeket akkor sem, ha öntözésről van szó: megelégszenek átlagos öntözővíz mennyiséggel. Ha locsolókannával a kezünkben elkapna bennünket a hév, hogy mindennap alaposan belocsoljuk díszfüvünket, megálljt kell parancsolnunk magunknak, a tollborzfű ugyanis nincs kibékülve a nedves, mocsaras, pangó vizes élőhelyekkel.

Tollborzfű főszerepben
(www.houzz.com)
Telepítéskor figyelnünk kell rá, hogy kifejlett korában ültetéskori méretéhez képest jóval szélesebb lesz, köszönhetően szétterülő szárainak és bókoló kalászainak. Nem tévedünk sokat, ha egy növényre legalább háromnegyed négyzetméternyi helyet számítunk. A növény szárai őszre meleg barnára színeződnek, és kedves díszévé válnak a téli kertnek is. A szárakat nem kell télre visszavágnunk, viszont a fagyok elmúltával már nekieshetünk egy éles metszőollóval, nagyon rövid, akár három-négy centiméteres magasságú frizurát érdemes készítenünk neki.

Évelőágyásban érvényesül a legjobban
(www.thegardenwanderer.blogspot.com)
Leggyakrabban évelőágyásba, levendulák, nyuszifülek, cickafarkak, kúpvirágok, méhbalzsamok, díszcsorbák és margitvirágok társaságában keresek neki helyet, de igen jól mutat a kert egy naposabb szakaszán kialakított egybefüggő tollborzfű mező is.

Kerti utak, járdák mellé is kiváló választás, a beton vagy a burkolókő egyenes vonalvezetése valósággal meglágyul a fölé hajló, ingadozó virágszáraktól.


Varázslat könnyű szélben
(www.shineyourlightblog.com)



Pennisetum alopecuroides 'Little Honey'
(www.missouribotanicalgarden.org)

Pennisetum alopecuroides 'Weserbergland'
(www.plantsgallery.blogspot.com)

Pennisetum alopecuroides 'Little Honey'
(www.missouribotanicalgarden.org)

2014. június 25., szerda

Cipruska

Sárga gombszemek: zöld cipruska
(www.botanicalgarden.ubc.ca)
Köztereinken és magánkertjeinkben leginkább a Hamvas cipruskával (Santolina chamaecyparissus) találkozunk, és alighanem még a sokadik randevún is bajban lennénk, ha pontos színmeghatározást kellene végeznünk. Merthogy e pompás mediterrán félcserje színét leginkább a kékesszürke, az ezüstszürke és a zöldeskék lenyűgöző keverékeként lehetne csak leírni. De nem járnánk messze az igazságtól, ha nemes egyszerűséggel az ezüstös jelzőt választanánk.


Levendula cipruskával: kihagyhatatlan páros
A cipruska ideális növény a mediterrán kertek szerelmeseinek, tökéletes kísérője a levendulának, a nyuszifülnek, remekül mutat méhbalzsamok alkotta háttér előtt, de kiváló választás, ha rozmaringot, macskamentát, menyecskeszemet vagy éppen örökzöld zabfüvet választunk neki társul. Megállja helyét szegélynövényként egy napos, kavicsos évelőágyásban vagy egy sziklakertben is, kertterveimben vissza-visszatérő növény efféle helyeken. Június második felétől szeptemberig tömegével hozza apró sárga virágait, levendula  vagy más kék virágú évelő mellé ültetve a színösszeállítás mindkét színt valósággal új életre kelti.

Árnyékos, félárnyékos területrészek a cipruskánál szóba sem jöhetnek, a kifejezetten napos, meleg fekvést kedveli. Szárazságtűrő növény, vagyis nem nagyon panaszkodik, ha viszonylag hosszabb ideig sem jut vízhez. Ellenben kifejezetten zokon veszi a pangó vizet, a nehéz, agyagos földet.

Szegélyként is telepíthetjük
(http://nttreasurehunt.wordpress.com/)
Nagyon hideg teleken hajlamos visszafagyni, de ilyenkor kora tavasszal, amikor a talaj közelében már kezdenek megjelenni a új hajtások, vissza kell metszeni. Ezt a műveletet persze minden tavasszal el kell végezni, ellenkező esetben cipruskánk hajlamos szétesni és felkopaszodni. Amúgy a virágzást követően szintén érdemes egy éles metszőollóval  kissé rendbe tenni a frizuráját: növényeink tömöttebb, rendezettebb, szebb képet mutatnak majd. A visszavágással ne csökkentsük a növényt egyharmadánál kisebb méretűre. Ha egy évelőágyás szélére, szorosan egymás mellé, szegélyként ültetjük el őket, bánjunk velük úgy, mint egy alig térdig érő sövénnyel, és virágzás után bátran formáljuk ízlésünk szerint.

Kavicságyban, déli oldalon
(echinopsgardendesign.co.uk)
Illata, ha nem is vetekszik a levenduláéval, de biztosan dobogós helyezett. Régebbi korokban gyomor és bélpanaszokra használták, sokan a levendulához hasonlóan a molyok ellen vetik be.







Ha ugyanezt a sárga virágpompát szeretnénk élvezni a kertben, de a levelek színeként jobban szeretjük a zöldet, válasszuk a Zöld cipruskát (Santolina rosmarinifolia) vagy a Tollas cipruskát (Santolina pinnata), bennük sem fogunk csalódni.

A mértani vonalak lágyításához is remek választás
(www.houzz,com)