kertmanufaktúra

2022. január 25., kedd

Japán hóvirágfa

Japán hóvirágfa
Styrax japonicus
(https://plants.ces.ncsu.edu)

Vagy hóharang, merthogy ezen a néven is találkozhatunk vele a kertészetekben.

Eredeti élőhelyén – Japán, Kína, Korea – tizenöt méteresre is megnő, hazai viszonyaink között általában hét, legfeljebb tíz méter körüli magasságot ér el. Telepítésénél érdemes figyelembe venni, hogy felnőtt korára hat-hét méter szélességű, félgömb formájú fa lesz belőle, szűk helyre tehát nem érdemes beszorítani őkelmét.

A méhek hálásak érte
(https://www.ebben.nl)

Májusi virágzása a kert igazi látványossága lehet, a lecsüngő fehér harangok valósággal elborítják az ágakat. Levelei ősszel sárgára, időnként narancssárgára színeződnek.

Narancsos kérge télen mutat igazán
(https://www.ebben.nl)

Kerülhet napra vagy félárnyékba, szereti a tápanyagban gazdag, könnyű, enyhén savanyú talajt. Teleinket mínusz húsz fokig jól viseli, legfeljebb a telepítést követő első teleken kell némi takarást biztosítani számára. A hóvirágfa törzsén megjelenő narancssárga repedések télvíz idején némi színt visznek a kertbe.

Rózsaszínben is lenyűgöző
(https://landscapeplants.oregonstate.edu)

Vásárolhatunk belőle csüngő ágú fajtát, rózsaszín virágokkal nyíló fácskát, bármelyiket is ültetjük, a méhek és mézelő rovarok hálásak lesznek a választásért.

Földig omló ágakkal
(https://www.havlis.cz)

2022. január 18., kedd

Hérakleitosz igazsága: egy állandó van

...csak a változás maga
(https://www.englishgardens.com/

Itt van nekünk a paleoklimatológia, a földtörténeti korok éghajlati viszonyait vizsgáló tudományág, amelyről hihetetlenül keveset hallani. Pedig méltán kaphatna nagyobb figyelmet, de hát nem jut rá idő, mert vigyázó szemünket a celeblények és politikai operettkatonák igen fontos érdekességeire kell vetnünk. Ha nem így lenne, megtudhatnánk például, hogy a cseresznyevirágzásokról Japánban már a nyolcadik század óta léteznek részletes fenológiai, vagyis az egymás utáni fejlődési szakaszokkal foglalkozó tudományos dokumentációk. Ezeknek köszönhetően sikerült rekonstruálni e pár röpke év Kyotó térségének igencsak pontos átlaghőmérsékletét. De ennek a tudománynak köszönhetjük azt is, hogy részletes ismeretünk van a már-már unalomig ismételgetett klímaváltozás hatásairól.

A növény- és állatvilágban eszerint tavasszal a folyamatos korábbra tolódás figyelhető meg, vagyis a lepkék és a madarak évről évre korábban repülnek ki, hamarabb kezdődik a tojásrakás, és hamarabb indul a virágzás is. Ősszel viszont egyszerre fordul elő a korábbi és a későbbi lombhullás, és a pazar őszi színek sem hajlandóak a megszokott időpontban megjelenni. A szakértők egyetértenek abban, hogy a növények nem, vagy csak jelentős károsodással tudnak reagálni a korábban beinduló nedvkeringést követő üzembiztos fagyokra. Magyarországon az 1950 és 2000 közötti évtizedeket vizsgálva kiderült, hogy a korábbi virágzás aranyérmese a kislevelű hárs: tízévenként 2,8-4,4 nappal hamarabb borul virágba. Az állatvilágban pedig jelentősebb gólyacsapatok gondolták úgy, ők bizony nem kelnek útra, megint más madarak pedig egyszerűn nem váltottak jegyet a visszaútra.

A növényvilág meglehetősen gyorsan reagált a változásokra, a pompás őszi színekben pompázó cukorjuhar például szedte a sátorfáját, és északabbra költözött. Na, bumm, ettől még nem dől össze a világ, gondolhatnánk, de New England turizmusból élő vállalkozói számára kissé összedőlni látszik, merthogy az őszi cukorjuharban gyönyörködő turisták búcsút intettek Új Angliának, és méltóztatnak pár száz millió dollárjukat ezentúl Kanadában elkölteni.

Semmi sem állandó, csak a változás maga.

2022. január 10., hétfő

Klímaváltozás

Ideje lenne a felkészülésnek
(https://ec.europa.eu/jrc/en)

A klímaváltozás napjaink egyik leggyakrabban előforduló kifejezése. Általában együtt szerepel a növekvő szén-dioxid kibocsátással, a levegőszennyezéssel, a motorizációval és az üvegházhatással.

De jóval kevesebbszer hallani a hosszú távú következményekről, az állat- és növényvilágra gyakorolt hatásáról, és a kapcsolódó tudományterületek kutatásairól. Arról, hogy a növényfajok több mint húsz százalékát kipusztulás fenyegeti. Hogy a százhúsz kávéfajból éppen azt az egyet fogyasztjuk, amelyik nem képes tolerálni a hőmérséklet emelkedését és a szélsőségessé váló időjárást. Hogy a vadon élő növényfajok számára a legnagyobb veszélyt nem a klíma változása, hanem a mezőgazdaság jelenti. Hogy rövid időn belül a teljes állattenyésztési ágazatnak új takarmányozási eljárásra kell átállnia.

Csak a tudományos folyóiratokban és disszertációkban lehet olvasni arról, hogy napjaink éghajlati változásai egy 300-600 éves folyamat részei, s az idősávból alig telt el 140 év. Az éghajlati változásokkal kapcsolatos kutatások közül feltétlenül nagyobb figyelmet érdemelne a klímaváltozás társadalomra gyakorolt hatásainak – növekvő egészségügyi költségek, növekvő energiafelhasználás, ruházati és élelmiszeripari változások – vizsgálata.

Az előrejelzések szerint éves szinten 12-15 nappal kevesebb fagyos napunk lesz, és ugyanennyivel emelkedik majd a hőségriadós napok száma. Fel kell készülni új, korábban a térségben nem ismert állat- és növényfajok megjelenésére, ezek mezőgazdasági, kertészeti, dísznövény-termesztési, állattenyésztési és állatgyógyászati kihatásaira egyaránt.

A Föld több pontján az aranynál drágább lesz a víz, érte huszonöt-harminc éven belül háborúk fognak kitörni. Óvatos becslések szerint 2050-re 150 millió ember válik úgynevezett éghajlati menekültté, vagyis vagy elvándorol, vagy nem éli túl. És beszélni kellene arról is, hogy Magyarország a legsérülékenyebb területek közé tartozik, nálunk a hőmérséklet emelkedése csaknem másfélszer gyorsabb a globális értéknél.

Ideje lenne hát a felkészülésnek.

2022. január 5., szerda

Kertdivat 2022

Béke és nyugalom
(https://doma.cas.sk/)

2021-ben a kertészet, a kertészkedés, a kerttervezés és kertépítés háza táján a világjárvány és az áremelkedések szabták meg a legfontosabb irányokat. A bezártság miatt felértékelődött a kert szerepe, a növényekkel történő foglalatosság pedig – még ha kényszerűségből is – reneszánszát élte.

Meglátásom szerint 2022-ben marad a tavalyi menetrend: egyre többen fognak kertészkedéssel foglalkozni, a kerti munka egyszerre lesz tétlenkedés helyett választott hasznos időtöltés, és bizonyos részben a saját zöldség és gyümölcs előállításának hasznos módja. Mindennek mértéke részben az árak folyamatos emelkedésétől, részben a korlátozó intézkedésektől nagyságától függ.

Az otthonról történő munkavégzés már tavaly magával hozta azt az elvárást, hogy a kert egyfajta kültéri zöld szoba vagy nappali legyen, s ez a folyamat azt hiszem, jellemző lesz az idei esztendőre is. A kerttel szemben megfogalmazódó elvárások nem változnak nagyban a tavalyihoz képest. A kert adjon lehetőséget a tökéletes kikapcsolódásra, alkosson minőségi teret, növényei, berendezési tárgyai pedig igazodjanak a lakók életviteléhez, a világról, a környezetről kialakult látásmódjukhoz. Ebben az értelemben a divat diktálta megoldásokat sokszor felülírják majd az egyéni elképzelések.

Még inkább elkülönül majd a kertet használók két csoportja, a gondozásmentes kert kiemelt szerepet kap azoknál, akik a kertnek inkább használói, mintsem művelői lesznek. Nem veszít népszerűségéből az automata öntözőrendszer, várhatóan eladási csúcsot döntenek majd az egész évben a kertben hagyható bútorok forgalmazói, és sokan fognak választani kerti kiegészítőket, napelemes világítótesteket, madáritatókat és kerti szobrokat.

A gondozásmentes kert iránti növekvő igény egyfajta belső késztetés is lesz, a kertben egyre inkább szeretnénk stresszmentes órákat eltölteni, alkossák tehát a kertet olyan növények, amelyek nem okoznak állandó fejfájást mert kiszáradnak, mert ellepik őket a tetvek, mert átlógnak a szomszéd telkére, mert rendszeresen extra tápanyagra van szükségük, mert évente többször kell metszeni vagy nyírni őket, vagy mert télire hűvösebb, védett helyre kell őket cipelni. A kert tehát 2022-ben is legyen a boldogság szigete.

S hogy ez a boldogság ne érjen véget a tél közeledtével, az idén sokak számára lesz fontos, hogy a kert télen se veszítsen díszértékéből, sok kertbe kerülnek majd színes vesszőjükkel díszítő lombhullató cserjék, remek struktúrájú örökzöldek, és megmaradó magházukkal, elszáradt virágzataikkal is díszítő évelők.

A színválasztás terén két, eltérő szempont érvényesül majd. A mozgalmasságot, a vidámságot előtérbe helyező leendő kerttulajdonosok az élénk, harsogó színeket választják, ők sok vöröset, pirosat, sárgát és narancsot szeretnének látni, hogy a külvilág lehangoló hangulatától gyökeresen eltérő tér vegye őket körül. És sokan lesznek majd, akik szintén szeretnék feledni a külvilág szürkeségét, de ők inkább a megnyugvás, a csend, a béke és nyugalom kertjét szeretnék, náluk rengeteg zöld uralja majd a kertet, visszafogott, pasztell színű növénytársításokkal, és fel-felbukkanó fehér árnyalatokkal.

Úgy vélem, 2022 kertjeire tehát az én kertem, az én váram filozófia lesz a jellemző.

2022. január 4., kedd

Biztosítás, biztonság

Lábon álló volt

Mértékadó előrejelzések szerint is akkor tesszük legjobban, ha állandósuló, extrém időjárási eseményekre készülünk föl. Nagyon úgy néz ki, megszokottá válnak a jégesők, a szélviharok, a villámárvizek és a kiadós esőzések.

Kerti épületeinket ugyan nem telepíthetjük át, növényeinket sem ültethetjük a kert biztonságosabbnak tűnő szegletébe, viszont köthetünk biztosítást a kertünkre is. A biztosítások részleteinek – óh, azok a lélekemelő apróbetűs szakaszok! – értelmezése alighanem könyvtárnyi méretre rúg, nincs ez másképp a viharkárok esetében. Kérdés mindjárt, mi tartozik a viharkár fogalmába, ha biztosító társaság vagyunk? Ha kerttulajdonosok vagyunk, egy viharos szélben kidőlt fa például egyértelműen beletartozik, csakúgy, mint a letarolt növényzet, a péppé átlényegült paradicsom, vagy a tyúkól beszakadt teteje.

Érdemes az általános lakásbiztosítás kiegészítő elemeit extra figyelemmel átolvasni, könnyen találunk benne egy bájos félmondatot arról, hogy „a viharkár a lábon álló növényzetre” nem terjed ki.

Vagyis méretes fűzfánkat, diófánkat, gyümölcsfáinkat vagy átültetjük csinos kaspókba, (a kaspós megoldás egy tízegynéhány méteres fa esetében minden kétséget kizáróan életszerű) és így várjuk a vihart, vagy másik biztosítót keresünk. Például olyat, amelyik nem tesz különbséget növény és növény között, s amelyik az új növény pótlásának összes költségét téríti.

Figyelni kell arra is, hogy a biztosítás terjedjen ki a kerti házban tárolt holmikra is. Nem egy társaságnál lehetőség van a kerti holmik – bútor, szerszám, polc, babakocsi, fűnyíró, permetszerek – biztosítására is. A helyreállítás költségei között a kidőlt fa feldarabolásának, a zöldhulladék elszállításának díja is szerepelhet.

Köthető biztosítás a hintaágyra, a medencére, a kerti zuhanyra éppúgy, mint a napelemre vagy a napkollektorra is. Fontos viszont, hogy a lakásból kivitt asztal, szék vagy bármilyen más, nem kerti tárgy sérülését a biztosító nem téríti.