kertmanufaktúra

2017. január 28., szombat

Savanyú mandarin

Savanyú mandarin (Citrus mitis)

Bejegyzésünk konkrét tárgya nem egyszerűen savanyú: nagyon savanyú. Ez mindaddig el nem hihető, amíg az ember fia – vagy lánya – ügyesen ki nem csomagolja a héjából, hogy a narancsnál megszokott gerezdre bontást követően szájába tuszkolja gondosan. Ez utóbbi műveletre aztán gyaníthatóan egyszer kerül sor, a pikírt citromokat megszégyenítő savanyú ízt ugyanis aligha próbálnánk ki többedjére is.

Kérdés tehát, miért tartsunk és neveljünk savanyú mandarint, ha világgá futunk az ízétől?
A helyzet az, hogy savanyú mandarint több okból is érdemes pátyolgatnunk ráérő időnkben.

Először is szép.

Ablaknál, ellenfényben
Szép, mert olyanja van, hogy folyamatosan hozza igen illatos, fehér színű virágait, és a virágzó fácska látványa egyszerűen lenyűgöző. Szép, mert télvíz idején tucatnyi narancssárga gömböt vizslatni a meleg szobában nem mindennapi élmény.

Másodszor, mert nem egy kényes jószág. Bírja a szoba téli, fűtött melegét csakúgy, mint a terasz vagy a kert nyári, újabban negyven fokos hőségét. Csupán némi esztétikai metszésre – a száraz, töredezett ágak levágása –  van szüksége. És rendszeres öntözésre. Ezt úgy szereti, ha öntözővize egy, a cserép alá helyezett tálkába kerül, ahonnan a szomjúság mértékének függvényében önnön maga hörpölheti föl a folyadékot.

Édességekhez, öntetekhez kiváló
Harmadrészt, mert termését szinte folyamatosan szedhetjük, s a gyümölcsből készíthető finomságok sora fontos eledel a család édesszájú tagjai számára. Savanyú mandarinunk a turmixok, édességek, öntetek, krémek és efféle huncutságok megszámlálhatatlan sorát kínálja. Amúgy vitaminban meglehetősen gazdag, ha a képzeletbeli dobogó első fokára a citromot, a másodikra a narancsot tesszük, akkor a bronzérmet vitán felül a savanyú mandarin nyakába kell akasztanunk.

Hanem a recept. Először diszkréten savanyú mandarin fánkhoz lépdelünk, hogy onnan étvágyunk és családunk méretének függvényében pár, néhány esetleg sok mandarint vételezzük. Csavarva, nem szakítva! Mossuk meg és vágjuk héjastul kisebb darabokra a mandarint. A magokat - sok van – szedjük ki, s a ha van türelmünk, kísérletezzünk majdan az elültetésükkel. A gyümölcsöt tegyük lábosba, enyhén cukrozzuk, dobjunk mellé egy-két dekányi vajat, és pároljuk néhány percig, amíg össze nem rottyan. Ha kész, tehetjük zabkása tetejére, vagy adhatjuk vajas kuglóf mellé a reggelihez. Ha egy teáskanálnyi kukoricakeményítőt némi vízzel elkeverünk, s ezt hozzáöntjük a még fortyogó mandarinunkhoz, pudingszerű krémet kapunk, ami akár pohárkrémnek,  akár torták töltésére is alkalmas.

Jó étvágyat és szép kertet mindenkinek!

2017. január 10., kedd

Kertdivat 2017: Vissza a természet(es)hez!

... az én váram: erősödő törekvés a harmónia iránt
Ha hinni lehet a jóslatoknak, az idei év kerti divatja a természetesség jegyében zajlik. Hódítanak majd a természetes megoldások és anyagok, a természetközeli kerteknek pedig valóságos reneszánszuk lesz. Betonfelületek helyett szórt kavicsos járdák, igénytelen, műanyag virágládák helyett fadézsák vagy mázas kerámiák, sokkal több fa és kő. Merthogy úgy néz ki, kezd elegünk lenni a műmegoldásokból – alighanem ideje volt –, a rosszul értelmezett minimalista szemléletmódból, helyette szeretnénk valódi környezetet látni magunk körül. A természetes kertek iránti igény egyébiránt már egy évvel ezelőtt is erősödőben volt.

Az időjárás változása miatt idén várhatóan nagyobb figyelmet kapnak az adott táj, tájegység kipróbált, bevált, őshonos növényei, a kísérletezés kora bizonyos értelemben lejárt. A negyven fokos nyárban is harsány, makulátlan gyep és pázsit csak ott lesz elképzelhető, ahol gondosan megtervezett öntözőrendszer biztosítja a folyamatos vízellátást. Ezen a téren idén hódítani fognak az okostelefonról is vezérelhető rendszerek, merthogy a kütyük – és a kényelem – iránti vágy 2017-ben sem mérséklődik. Az öntözőrendszer nélküli kertekben kissé visszaszorul a gyep, helyét virágágyások, sziklakertek vagy kavicsos kertrészletek veszik át.

Fűszerszámok reneszánsza jön
(www.gardenofeaden.blogspot.com)
A színek közül előretör majd az arany – a tengerentúli divatjóslatok szerint az amerikai kontinensen az arany és árnyalatai kerülnek a dobogó első helyére –, népszerűek lesznek a sárgák, és hódítani fog minden szín és évelő, amelyik megtalálható a vadvirágos réten. A színek, formák és kialakítások rendező elve idén egyértelműen a harmónia lesz. Fontos szereplővé lép elő a zöldség és a gyümölcs. A gyümölcsfák telepítésére részint az erősödő divathullám miatt kerülhet sor, de a folyamatban jelentős része van az egészséges élelmiszerek iránti vágynak is. Ez utóbbi lesz a mozgató rugója a szaporodó zöldséges parcelláknak és fűszerkerteknek is. A fűszernövények egyre gyakrabban kerülnek kaspókban a teraszokra, vagy a dézsakert növényei közé.

Folytatódik a már tavaly is érzékelhetővé vált folyamat: a kert egyre inkább az a hely lesz, ahol kiszámítható dolgok történnek, ahová jól esik visszavonulni, ahol rend és harmónia van. Mindkét alapirányzat erősödésére számítok, az egyik a pihenéshez és a kertészkedéshez készülő kertek gyarapodása, a másik a kertészkedés nélküli kerteké. Utóbbiakat a tulajdonosok könnyen fenntartható kertként tartják számon, vagyis számukra a kert a legkevésbé sem a metszésről, palántázásról, a növények átültetéséről vagy újak telepítéséről szól. Az efféle kertek kialakítását a mindent a szemnek elv vezérli, általában összképükkel, harmonikus egységükkel bűvölik el a teraszon üldögélőket.

Ahol a harmónia iránti vágy bonyolultabb társításokat, magasabb gondozási igényű növényeket és ezek együttesét jelenti, ott hétről hétre hozzáértő kertfenntartók fognak megjelenni, hogy elvégezzék a rendszeres ápolási munkákat. Ezekkel kertészeket megbízni egyre inkább természetes lesz, ahogy a szakboltok és szakáruházak presztízse is emelkedőben van. Ugyanilyen erősödést várok a speciális metszési, alakítási feladatok terén, ezekkel egyre inkább szakemberek bíbelődnek majd a magánkertekben is.