Törpe szürke luc- vagy ezüstfenyő (Picea pungens ’Pali’) (www.forums.gardenweb.com) |
Esetünk konkrét kék törpéje nem a giccsek világából, hanem a törpe örökzöldek népes mezőnyéből érkezett vizitálni egy blogbejegyzés erejéig.
A törpe jelzőt jogosan érdemelte ki, ha évenként három centimétert nő, az eredmény már több mint átlagosnak nevezhető. Az ezüstfenyők egyébként ragyogó kékes színül miatt méltán örvendenek nagy népszerűségnek. A törpe gömbezüstfenyő ugyan még nincs a ranglista élmezőnyében, de jó esélye van minimum dobogós helyezést elérni. Imádja a tűző napot, bátran ültethető előkertbe, sziklakertbe, a helyet gyaníthatóan még akkor sem fogja kinőni, amikor a kertben már az unokák figyelik gyermekeik első lépéseit. A napos fekvés elengedhetetlen számára, ugyanis a kissé árnyékosabb, hűvösebb környezetben könnyen legyőzheti a botritisz.
Alakja szabályos gömb, ezen csak némiképp idősebb korában hajlandó változtatni, akkor kissé kúposabb testet ölt. Nincsenek extra igényei a talajt illetően sem, bár azt kifejezetten meghálálja, ha tápanyagban gazdag földbe kerül. Hogy eredését megkönnyítsük, az ültetőgödröt méretezzük a földlabda másfélszeresére, a tápanyagot illetően pedig a már-már túlérett szerves trágyát vagy a porított szarvasmarhatrágyát részesítsük előnyben. Neki is, mint minden más növénynek, az ültetést követő időben némiképp több vízre van szüksége, ez a kiemelt figyelem jó, ha legalább két-három hétig eltart. Ezt követően azonban takarékosabban kell bánnunk a vízzel, az ismert mondás ezüstfenyőnk esetében is alkalmazható: a kevesebb több.
Bár az ezüstfenyő név hallatán szinte mindenki a kékes színváltozatokra gondolna, valójában a kínálat a zöldtől a kékig terjed. Kétségtelen, hogy a szelektálás során inkább a kékes árnyalatokat részesítették előnyben, de eredeti élőhelyéhez – Sziklás-hegység – közelebbi tájak kertészeti kínálatában a zöld levelű változatok is szép számmal megtalálhatók.
A teljesség igénye nélkül a bőséges kínálatból álljon itt néhány további kék színű, törpe fajta:
Picea pungens 'Gloria' (www.forums.gardenweb.com) |
Picea pungens 'Brynek' (www.forums.gardenweb.com) |
Picea pungens ’Blue Pearl’ (www.pinterest.com) |
Picea pungens ’Glauca Globosa’ (www.forums.gardenweb.com) |
Picea pungens ’Spring Ghost’ (www.forums.gardenweb.com) |
Picea pungens ’Waldbrunn’ (www.pro-faber.ro) |
Picea pungens 'Procumbens' (www.atlanticavenuegarden.com) |
Picea pungens 'Hermann Naue' (www.kurowski.pl) |