kertmanufaktúra

2017. december 28., csütörtök

Kék babfa

Meghökkentő formák és színek
(www.agaclar.net)
Maga az egzotikum.

Kék gyümölcsének formája leginkább babra hasonlít, virágai tavasszal sárgában pompáznak, levelei ősszel ugyancsak sárgák, úgyhogy a kék babfa maga az állandó változatosság. A Kék babfa (Decaisnea fargesii) eredeti élőhelye Kínában van, ott hat-nyolc méteres magasságúra nő, nálunk némiképp alacsonyabb termettel is beéri. Telepítésekor érdemes figyelembe venni, hogy egy kifejezetten terebélyes fácskáról, vagy inkább nagyméretű bokorról van szó, szélessége csaknem azonos lesz magasságával.

Napos helyet kedvel
(web03.bruns.de)
Kedveli a napos helyet, de jól érzi magát félárnyékban is. A termékeny, de nem frissen trágyázott talajt szereti, s nincs ellenére, ha földje sohasem szárad ki, ugyanakkor nem tocsog a felesleges víztől. Nehezen viseli el a meleg, forró, száraz nyarakat, ilyenkor tisztes vízellátásra van szüksége, amúgy közepes vízmennyiséggel is beéri. Hideg teleken erősen visszafagyhat, de tavasszal szépen megújul.

Nagy helyre van szüksége
(www.ebben.nl)
Ami a kiültetést illeti, az első három-öt évet érdemes türelemmel kivárni, addig dézsában érdemes nevelgetni, télire pedig fagytól védett, természetes fénnyel rendelkező helyen kell teleltetni.

Ázsiában gyümölcsnek számít
(www.toptropicals.com)
További érdekessége, hogy leveleinek hossza a hatvan-nyolcvan centimétert is elérheti. Termései nyolc-tíz centiméteresek, a gyümölcshúst Nepál és Kína egyes részein előszeretettel fogyasztják. A világ számos pontján egyébként kék kolbászgyümölcsként vagy éppen halott ember ujjaként ismert.


2017. december 21., csütörtök

Műfenyőt vagy igazit?


Megszólalásig hasonlít a valódihoz.

A kérdés az örökzöld témák téli slágerlistáján alighanem dobogós helyen tanyázik, ráadásul tudományos és érzelmi alapon is megközelíthető. Az előbbinél a környezetterhelés, a szállítási költség és maga a műanyag használata merül fel leginkább értékelési szempontként. Az utóbbinál a hagyományok, a rég letűnt karácsonyok illata és a természetközeli gondolkodásmód jelentheti az értékítélet legfontosabb sarokpontjait.

Bárhogy is szépítjük a dolgot, egy, az igazira megszólalásig hasonlító műfenyő mégiscsak műfenyő, drótból, PVC-ből és még más műanyagokból készül, s mint ilyen, legfeljebb tökéletes mása lehet az igazinak.

És bárhogy is szépítjük a dolgot, egy igazi karácsonyfa – ha nem gyökeresre esett a választásunk –, az ünnepek elmúltával egyik pillanatról a másikra megszűnik kedvessé lenni: eldobható holmivá alakul át. A karácsonykor nagy becsben tartott fenyők január első napjaiban nagy ívben repülnek le az emeleti ablakokból, hevernek odadobva a szemeteskukák mellett, nem ritkán a fényfüzérek és a felbontott szaloncukor papírok is rajtuk maradnak.

Ez is műfenyő.
Vizsgálhatjuk mindezt persze anyagi szempontból is. Ekkor csak az évek számát kell jól eltalálnunk, s máris a műfenyő kerül a dobogó első fokára. Merthogy egy másfél-kétméteres fenyőfa négy és tizenkétezer forint közötti összeget kóstál, míg egy tisztességesen kinéző műfenyő úgy huszonkétezer ezer forinttól indul. Így műfenyőnknél a második, harmadik évtől kezdve már megtérül a befektetés.

Valódi fa, valódi hóval.
Díszítés szempontjából nincsenek különbségek. A fenyőfa felállításakor és lebontásakor üzembiztos egy alapos porszívózás, már csak a hulló tűlevelek miatt is. S bár a műfenyő nem hullajtja a leveleit, összecsomagolása után a porszívózás alighanem itt is kötelező feladat. Ami a hasznosítást illeti, a fenyőfa jó esetben komposztra kerül, a műfenyő jó néhány év után alighanem a kukában végzi. Műfenyőnknek kell egy biztos helyet találni a tároláshoz, családi házas övezetben a gondosan bedobozolt műfenyőt az egerek hajlamosak fogyasztásra alkalmas holmiként számon tartani.

Ha műfenyőt vásárolunk, vigasztalhatjuk magunkat azzal , hogy nem küldtünk fűrész alá egyetlen fenyőfát sem – a fűrész általi halál ellenérve általában így hangzik: ezeket a fákat eleve azért ültetik, hogy fűrész alá kerüljenek –, ugyanez a vigasz fenyőfa esetében a „mégiscsak az igazi az igazi” tételmondat lehet.

Akárhogy is van tehát, a döntés szerencsére egyéni, a kinek a pap, kinek a papné nyomvonalán haladva. Aligha rontjuk el az ünnepi hangulatot egy műfenyővel, úgyhogy szerintem lelkiismeret furdalás nélkül választhatunk effélét is. Merthát a fenyőfa fontos, de nem a legfontosabb az év legjelesebb ünnepén…



2017. december 13., szerda

Fenyőt, de melyiket?

Karácsony
(www.blog.iese.edu)

Melyik hullatja kevésbé a levelét?
Fenyőfa vásárlásakor alighanem ez az egyik üzembiztosan visszatérő kérdés. Párja is akad persze, amikor gyökeres fenyőre esik a választás: kiültethető-e a kertbe? Akár gyökeres, akár vágott fenyő lesz a karácsonyfa, első teendőnk, hozzászoktatni a lakás lényegesen melegebb hőmérsékletéhez. A legrosszabb dolgot akkor tesszük vele, ha a kinti, nulla fok körüli hőmérsékletről azonnal becipeljük a legalább húsz, huszonkét fokkal melegebb lakásba. Először is tehát érdemes átmeneti szálláshelyeket keríteni neki, garázs, fészer, előszoba, nyári konyha vagy éppen lépcsőház.

A lakásban pedig – amennyire ez lehetséges – igyekezni kell a fűtőtesttől minél távolabbi helyet választani számára. És mivel örökzöld növényről van szó, a folyamatos vízellátásról is gondoskodni kell. Vágott fenyőnél ezt úgy érhetjük el, hogy nem egy sima talpba állítjuk őkelmét, hanem víztárolós tartók közül választunk. Itt a víz mennyisége amolyan súlyként is szolgál, a rendszer gyakorlatilag félautomatának mondható: fenyőnk mindig az igényének megfelelő mennyiségű vizet tudja felvenni. A tárolóban aztán átlagosan két-három naponta kell pótolni a vizet.

A gyökeres fenyőknél kaphatók előre beültetett, illetve jutazsákba csomagolt, földlabdás fenyőfák. Utóbbiaknál ránk vár az ültetés, ehhez zsákos virágföldre és némi homokra lesz szükség. Az ültetést bőséges beöntözés kell kövesse, s ügyelni kell rá, hogy a föld később se száradjon ki. Az edény vagy cserép akkor tökéletes, ha a felesleges öntözővíz el tud folyni belőle. Ehhez az alján néhány lukat alakítottak ki, de akad, ahol nekünk kell átlyukasztani a cserepet. Hogy a föld ne peregjen ki a lyukakon, az edény aljára, a lukakra egy-egy lapos kavicsot, cserépdarabot, vagy a cserép méretéhez vágott geotextilt érdemes elhelyezni.

Az ünnepek végén aztán gyökeres fenyőnél a hideghez történő visszaszoktatás is folyamatos kell legyen, és közben rendszeresen öntöznünk is kell. A kerti kiültetés tökéletes ideje március közepe lesz.

Ami pedig a tűleveleket illeti, az igazság az, hogy bármelyik fenyőt is választjuk, mindegyik megválik leveleitől, különbség csak ennek gyorsaságában és intenzitásában van.

A lehetséges választék, a teljesség igénye nélkül.

Közönséges luc (Picea abies)
(www.conifers.org)
Sok helyütt ez az igazi karácsonyfa. Talán azért is, mert illata már a levelek enyhe dörzsölésekor is érezhető, tökéletes fenyőformája van, s talán mert nálunk is őshonos. Napos helyet kedvel, szereti a jó vízáteresztő talajokat. A szoba meleg környezetében azonban nagyon hamar hullatni kezdi tűleveleit.


Ezüstfenyő (Picea pungens)
(www.chewvalleytrees.co.uk)
Ha a lucfenyővel hasonlítjuk össze, mellette szól tartóssága: rövid tűlevelei napokkal tovább az ágakon maradnak. Szintén a napos kertrészeket részesíti előnyben. Szép kúpos alakját felnőtt korában is megtartja, eredeti élőhelyén – Észak-Amerikában – a harminc-harmincöt méteres magasságot is eléri.


Kaukázusi jegenyefenyő,
Nordmannfenyő (Abies nordmanniana)
(www.conifers.org)
Nem nevel olyan szimmetrikus koronát, mint az előző kettő, de kissé narancsos illatú leveleivel alighanem mindenért kárpótol. Tűleveleit nem hullajtja el gyorsan, kiültetéskor napos helyet válasszunk számára. Kedveli a kissé savanyú, tápanyagdús talajt, de a kötött, agyagos és a gyorsan kiszáradó, száraz talajokon nem él meg.


Duglászfenyő (Pseudotsuga menziesii)
(www.amerinursery.com)
Hosszú időre rendezkedik be, egyes példányai legalább ezer esztendősek. Észak-Amerikában nem ritkák a 80-100 méteres magasságúak, a hazai kertekben ennél szerényebb mérettel kell beérnünk. Napos helyre, tápdús talajra való, a szeles kerteket nem kedveli. Tűlevelei még az ünnepek utáni hetekben is az ágakon maradnak.

2017. december 3., vasárnap

Déli borsófürt

Kékre festi a nyarat
(www.specialplants.net)
Ha arra támadna kedvünk, hogy indigó színűre fessük néhány ruhadarabunkat, s ehhez természetes festékanyagot használnánk, jó, ha akad a díszkertben néhány Déli borsófürt (Baptisia australis). Legalábbis Észak-Amerikában bevált, arrafelé évtizedeken át ezt az évelőt használták indigófesték gyanánt. Erős a gyanú persze, hogy manapság sokkal inkább a kék színű virágainak remek látványáért kerülhet a kertekbe. És azért is, mert nincs vele különösebb gond, jól tűri a szárazságot, és a mostohább talajjal is ki van békülve.

Félárnyékban...
(www.specialplants.net)
Ami a talajt illeti: kerülni kell a nedves, soha ki nem száradó földet, a rendes vízelvezetés elengedhetetlen számára. Meghálálja, ha talaja inkább savanyú kémhatású, a meszes közeggel nincs jó barátságban, és nem az ő világa a túlságosan gazdag, tápanyagdús föld sem. Ínyére van viszont a könnyedebb, homokos talaj. Rizómákkal terjed, így környezetében újabb és újabb növények felbukkanása várható.

... és napon is jól érzi magát
(www.thepoisonreview.com)
Pazar kék virágai májusban jelennek meg, a virágzás jó esetben július elejéig is eltart. Napra vagy félárnyékba kerülhet, jó helyen üzembiztosan meghaladja majd az egyméteres magasságot. A fürtökben megjelenő virágokat szívesen látogatják a méhek és a pillangók.

2017. november 30., csütörtök

Bozontos vérfű: csak lazán

Légies virágfüzérek
(www.allgaeustauden.de

Ha szeretnénk könnyedebbé, szellősebbé tenni a növényágyást, a Bozontos vérfű (Sanguisorba obtusa) tökéletes választás lehet. A szép ívben hajladozó pirosas-rózsaszín virágok üzembiztosan légiesebbé varázsolják a környezetet. Leginkább közepes magasságúként lehetne jellemezni, bár ötven-hetven centiméteres átlagos méretét könnyedén túlnőheti, ilyenkor akár másfél méteresnél nagyobbra is nyújtózkodik.

Remekül mutat az évelőágyásban
(www.ballyrobertgardens.com)
Szereti a napos fekvést – ez akár déli oldal is lehet – de a félárnyékot is elviseli. Ha kedvében szeretnénk járni, akkor jó vízelvezetésű talajt biztosítunk számára, a pangó vizet ugyanis nehezen tolerálja. A száraz, szikkadt talajt nem kedveli, érdemes tehát figyelni rá, hogy földje sohase száradjon ki teljesen. Kissé terjedő tövű, de ez korántsem sem jelent olyan szemtelen terjeszkedést, mint amivel a menta tudja megörvendeztetni a kerttulajdonost.

Zöld háttér előtt
(www.wildstaudenzauber.de)
Vágott virágként is megállja a helyét, amúgy június-júliusban kezdi hozni füzéres virágait. Könnyen nevelhető, a kártevők sem keresik fel szívesen. Ha jobban szeretjük a rendet az ágyásokban, akkor a füzéreket elvirágzás után érdemes visszavágni. Ha viszont télvíz idején a virágzat deres, havas látványára vágyunk, a virágzat eltávolítását hagyjuk tél végére.

Orovosi vérfű
(Sanguisorba officinalis)
(www.specialplants.net)
A vérfüveknek legalább harminc fajtája létezik –  kisebbek, tömöttebb virágzatúak, alacsonyabbak, fehérek, krémszínűek, bíborvörösek –, egyben azonban mind megegyeznek: kiváló kísérőnövények lehetnek egy évelőágyásban, de akkor sem jönnek zavarba, ha főszerepet osztunk rájuk a kertben.

Kis vérfű
(Sanguisorba minor)
(www.wildflowerturf.co.uk)

Kanadai vérfű
(Sanguisorba canadensis)
www.ashevillebotanicalgardens.org)


2017. november 13., hétfő

Kései szálkamenta

Pazar virágfüzérek
(www.bolha.com)

Mi tagadás, nevéhez hűen meglehetősen későn, szeptember-október táján hozza virágfüzéreit. Nagyra nő, minden különösebb megerőltetés nélkül eléri az egyméteres magasságot, de ideális körülmények között másfél méteresre is megnő. Fásodó száraival tisztességesen tartja magát, úgyhogy neveléséhez általában nincs szükség külön támasztékra.

Önálló telepítésként is megállja a helyét
(https://www.gaissmayer.de)
A kései szálkamenta (Elsholtzia stauntonii) eredeti élőhelye Kína, ottani szokásán nálunk sem nagyon változtat: kedveli a meleg, napos fekvést. A talajjal szemben nincsenek különleges elvárásai, de a folyamatosan nedves, tocsogós földet nem kedveli, a jó vízelvezetésű, átlagos talaj a legmegfelelőbb számára.

Fehérben is lenyűgöző
(http://zephirine38.over-blog.com/)
Kifejezetten hideg teleken visszafagyhat, de tavasszal gyökérről általában szépen megújul. Téli takarást ezért inkább csak a tartósan mínusz húsz, huszonkét fok alatti teleken igényel. Igazi szépségét virágzáskor mutatja meg, rózsaszín, lila és fehér fajtái léteznek. Kerülhet évelőágy hátterébe, de kialakíthatunk belőle egy önálló foltot is a kertben.

Érdemes figyelni a háttérnövények színére
(http://www.bethchatto.co.uk)
Zöld háttér előtt kifejezetten jól mutat, telepítésekor ezt érdemes figyelembe venni. Metszeni tél végén, tavasz elején érdemes, elviseli a drasztikus visszavágást is, mindez a virágzást nem veti vissza, ugyanis virágait az új hajtásokon hozza.

2017. október 23., hétfő

Tündöklő középszer

(Fotó: http://www.itsnewanddifferent.com)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)

Nincs.

Ezt a rövid mondatot préselte ki ajkán a hölgy a kertészetben, s nem fűzött hozzá semmiféle magyarázatot. Hogy éppen most nincs, mert tegnap vitték el az utolsót, vagy úgy nincs, hogy soha nem is volt, és amíg világ a világ, nem is lesz. Nincs, mondta, s a tisztes kereskedői hozzáállás leghalványabb jelét sem mutatva a kérdést lezártnak tekintette.

Ilyenkor az a legjobb döntés, ha az ember sarkon fordul, örök időkre búcsút int a helynek, és nem tesz fel újabb kérdéseket. De néha kifejezetten rossz döntéseket hozunk…

Mikor lesz?

Azt gondoltam, ez egy viszonylag egyszerűen megválaszolható kérdés, nem igényel különösebb nekifutást. Tévedtem. A hölgy rám nézett, hosszasan, és ebben a nézésben benne volt a világ összes fájdalma és megpróbáltatása, és benne volt még egy extra adag döbbenet is. A döbbenet, hogy a vevő kérdez, élhetetlenkedik, s olyan növényt merészel keresni, ami nincs.

Nem tudom. Ez volt a második mondata, mely mondatnál nem lehet nem észrevenni a fejlődést, az egyszavas válasz helyett a kétszavast, azért ez már felér egy tőzsdei jegyzéssel. Arca közben rezzenéstelen maradt, változatlanul a legcsekélyebb érzelem nélkül. Így álldogálunk tehát a bejárat közelében lévő faház mellett, és mert belém bújt a kisördög, pimaszul egy újabb kérdéssel álltam elő. Azt firtattam, be tudják-e szerezni a kérdéses növényt, végül is ez sem tűnt bonyolult feladványnak.

Hát nem tudom, a férjem megy majd áruért.

Egy ilyen válasz hallatán boldogság önti el a reménybeli vásárló szívét, vannak itten hosszabb mondatok is, áruért is mennek, mi mást kívánhatunk magunknak. Esetleg egy diszkrét időpontot talán, hogy a jövő héten vagy két hónap múlva, netalántán jövőre. És hát igaz, ami igaz, a vevő arcátlansága odáig is elmegy, hogy mindezt önállóan várja el a kereskedőtől, és lelki füleivel hallani véli, a „hogyne”, a „természetesen”, és a „hány darabot” foszlányokat.

De nem, semmi foszlány, csak a szigorú nézés. Újabb kérdés kell tehát, kiderítendő, mikor lesz az a menés az áruért. Udvariasan persze, nehogy egy túl gyors, erőteljes, ne adj’ Isten pimasz hangsúly miatt az antikereskedő kizökkenjen példás egykedvűségéből. A feladatot alighanem sikerült maradéktalanul megoldanom, mert nem zökkent ki, változatlanul üres és kifejezéstelen tekintettel nézett, majd váratlanul ordított egy kiadósat.

Mikor mész Pestreeeeeee?
Sokféle gondolat jelenik meg ilyenkor az ember fejében, az első helyek egyikén egészen biztosan az volt, hogy egy jó füldugó beszerzését botorság lenne tovább halogatni, vagy hogy van-e rendelés a fülészeten, és hát ne szépítsük: az élmezőnyben nyomdafestéket csak kifejezett jóindulattal tűrők is akadtak. Az ordítómondat címzettje a pár hektáros kertészet hátsó traktusában szöszmötölt, és a kérdés bizonnyal célba ért, mert viszonylag hamar visszaordította a jól hallhatóan kissé ideges választ: nem tudoooom!

Nem tudja, felelte a hölgy hihetetlenül ereszkedő hangsúllyal, közben széttárta kissé a két tenyerét, meghúzta a vállát, majd hátat fordított, és elindult a törpe örökzöldek felé. Ki tudja, bizonyos szempontból igaza volt, végül is mindent apróra megbeszéltünk, ő velem és a férjével is, miért rabolnánk felesleges párbeszédekkel a drága időt.

És tényleg: itt már nincsenek, nem lehetnek újabb kérdések, ráadásul, ha kissé késve, de a lehető legjobb döntés is megszületett már. Legfeljebb nekünk, vásárlóknak, fogyasztóknak, ügyfeleknek, egyszerű halandóknak is ordítani lehetne egy nagyot, de annak sem lenne semmi értelme, mert ha mindent komolyan vennénk, még azon találnánk kapni magunkat, merő ordítozásból áll ki a napunk reggeltől estig.

Bár lehet, egyszer ki kellene próbálni, csak úgy, az egzotikum kedvéért.

2017. szeptember 10., vasárnap

Nyakát, lábát, háta táját…

Kínálat az internetről: a rossz megoldás

… de a talpát inkább ne. Márpedig egyre több helyütt jön velem szembe az internetes áruházakban egy-egy fotó, melyeken szépen megmunkált akácoszlopokat kínálnak, gondosan kérgezve, esetenként kalodába rakva.

És ez jól is van így, ha faoszlop, akkor akác, egy-két emberöltőt biztosan kiszolgál, van úgy, hogy kezelés nélkül nyolcvan évet is kibír. De nem úgy, ahogy a képen is látható, merthát a fának olyanja van, szereti keresztül engedi magán a vizet, párát, nedvességet. Ha a földbe kerülő végét bitumenbe mártjuk, befestjük vagy alvázvédővel kezeljük, többet ártunk vele, mintha csupaszon a földbe süllyesztjük.

Kínálat az internetről: a majdnem tökéletes megoldás

Az így lezárt felületen ugyanis a nedvesség nem tud eltávozni a fából, és egy csinos, idő előtti rothadás lesz a folyamat vége. A metódus meglehetősen hamar lezajlik, ilyenkor jöhet a tönkrement rész eltávolítása, vagy a nem kevésbé macerás oszlopcsere. Egyébként érdemes betartani még egy íratlan szabályt: az oszlop talpa alá kavics vagy kőzúzalék kerüljön, hogy a fa ne közvetlenül a földdel érintkezzen.

2017. szeptember 4., hétfő

Úton, útszélen

A méhek imádják

Leginkább efféle helyeken találkozhatunk velük, augusztus végén, szeptember elején pompás, aranysárga virágfürtjeivel már messziről felhívják magukra a figyelmet. Az aranyvesszőt (Solidago sp.) ma már nem tartjuk számon dísznövényként, pedig egykoron egzotikus kerti díszként került Amerikából Európába. Aztán kiderült, hogy meglehetősen gyorsan és agresszíven terjed, imádja a nedves talajt, és hát szép késő nyári, kora őszi sárga virágzat ide vagy oda, inkább irtani kell. Már csak azért is, mert furfangos szerkezet lévén igyekszik kifejezetten zárt telepeket alkotni, ahová más növények nem nagyon tudják megvetni a lábukat.

Másfél, két méteres magasságúra is megnőnek

Irtásának a mezőgazdászok és erdőművelők alighanem maradéktalanul örülnek, a gyógynövényekkel foglalkozók viszont ezt aligha veszik jónéven. Ez utóbbi csoportba tartoznak még a méhek és más mézelő cimborák, ők ugyanis kimondottan szívesen legelésznek a virágokon. A gyógynövényesek időtlen idők óta használják, elsősorban vízhajtásra, de hólyaghurut és vesebántalmak is kezelhetők a teájával. Újabban immunerősítőként is szóba jön, és reuma ellen is bevetik. Az irtani vagy kordában tartani dilemma minden bizonnyal hosszú ideig örökzöld téma marad, hasonlatosan a „Szeretni vagy utálni kell-e az akácot?” elnevezésű népi játékhoz.

Sárga foltjaival megszínezi a tájat

Kirándulások alkalmával leginkább a Kanadai és a Magas aranyvessző jöhet velünk szembe, nem ritkán két méteres magasságúra is megnőnek. Természetközeli kertekben, parasztkerti kialakításokban megtalálhatják a helyüket, de agresszív terjedésük itt is gondot okozhat.

Az aranyvessző szó hallatán egyébként sokaknak a tavasszal virágzó, tévesen aranyesőnek titulált aranyvessző képe sejlik föl, miután általánosan elfogadott elnevezésként a Forsythia fajtákat aranyvesszőnek is tituláljuk. Az eligazodást némiképp segítheti, hogy sok helyütt egyre gyakrabban aranyfaként vagy aranycserjeként látjuk nevesíteni.

2017. augusztus 20., vasárnap

Föld alatti leltár

Kerti csendélet elhanyagolható alkatrészekkel
(www.mommyramblings.org)
Mi van a földben? A kerti termőföldben, annak is a felsőbb rétegeiben. A blogbejegyzés itt véget is érhetne egy rövid összegzéssel: szinte minden.

Ennél persze némiképp izgalmasabb, ha sorra vesszük, miféle holmik rejtőznek a kertvégében. A kert végében, merthogy valami különös indíttatásból a kert hátsó traktusa igen gyakran amolyan senki földjévé lényegül át, ahová a kőműves, a festő, a villanyszerelő vagy ki tudja, a házépítés mizériájában kissé megfáradt gazda és gazdáné a fölösleges holmit diszkréten elrejti. S ha lúd, legyen kövér, tapasztalataink szerint elfér ott bizony néhány feleslegessé vált házi holmi is.

Íme.
Nejlon szatyor, gyógyszeres fiola kupakkal, gyógyszeres fiola kupak nélkül, kupak gyógyszeres fiola nélkül, egy levél Vegacillin, teljes házi gyógyszerkészlet a nyolcvanas évekből, régi rúzs, lakat, lakatkulcs, kislábos, viszonylag újszerű ecset, lestrapált festékes ecset, műanyag hígítós flakon, félliteres tejeszacskó, félliteres kakaós zacskó, toll, csiszolóvászon darab, nagymama klasszikus tundra bugyija, harisnya, fél pár zokni, betondarabok és betontörmelék, téglatörmelék, féltégla, óraszíj, törött üvegcserép, lapos elem, drót, maradék szikkadt mész zacskóban, maradék gipsz zacskóban, műanyag csipesz, pipaszurkáló, műanyag kólás palack, sörös doboz, felvágott csomagoló papírja, konzervdobozok gazdag választékban: marhamájkrém, sertésmájkrém, olajos hal és sűrített paradicsom, penge, penge készletben, eldobható eldobható borotva nyéllel és nyél nélkül, ruhakefe darabja, hajcsat, övcsat, műanyag kötöző zsinór, kisméretű csap, tömítések, viseltes purhabos flakon, légyfogó szalag, egérméreg zacskóban, 220 Voltos kábeldarab, csavarok, fúrószár, kulcstartó, kávéskanál, söröskupak, hústű, redőny gurtni, madzag, injekciós tű, ampulla, hungarocell, gipszkarton darabok, térkő darabok, térháló darab, nyakörv, szemes lánc és sitt minden mennyiségben.

A korántsem teljes lista saját „régészeti leleteinken” alapul, a feltárás mélysége a talajszint alatti harminc-ötven centiméteres sáv, szinte kivétel nélkül a kert hátsó, félreeső területrészein.

2017. augusztus 5., szombat

Texasfű

Hívhatnánk vattacukor fűnek is
(www.sweetgarden.ro)
Vagy Muhly-fű. Bár nyugodtan hívhatnánk vattacukor fűnek, hiszen a késő nyáron virágba boruló díszfű leginkább a vattacukor hurkapálcikára futtatott pamacsát idézi.

Vízközelben is jól mutat
(www.rslandscapedesign.blogspot.com
A texasfű (Muhlenbergia capillaris) az amerikai közép-nyugaton őshonos, egyméteres magasságúra nő, virágzata késő őszig díszít. Rendkívül jó tulajdonsága, hogy a száraz és a nedvesebb talajon is megél, tűri a kissé meszes talajt éppúgy, mint a savanyúbb földet.

Texasfű évelőágyásban
(www.shop.monrovia.com)
Elviseli a félárnyékot is, de igazi szépségét napos fekvésben mutatja meg. A kelő és a nyugvó nap fényében pompás látványt nyújt. Helye lehet egy kavicságyásban, bekerülhet évelők közé, vagy lehet egy extravagáns cimbora a prérikerti stílusban megépített kertben.

Texasfű kavicságyásban
(www.wateruseitwisely.com/muhlenbergia)
Ültethető csoportosan is, de ebben az esetben a helyét gondosan kell meghatározni, mert feltűnő színe miatt rosszul megválasztott környezetben kifejezetten zavaró lehet. A taxasfű Gotthilf Heinrich Ernst Muhlenberg (1753 – 1815) nevét őrzi, a lutheránus pennsylvaniai lelkipásztor több mint száz texasfű fajtáját határozta meg.

2017. július 30., vasárnap

Kavicsvágyak vonzásában

A leküzdhetetlen vonzalom tárgya
(www.njgravelsand.com/)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)

Az ágyásokat kaviccsal fogjuk lefedni.

Ez volt a felelet a kérdésre, mely kérdést a családfő tette fel a kókler vállalkozónak, akiről abban a pillanatban még nem tudta, hogy kókler.

A vállalkozó nem részletezte, miféle kavics lesz az, kavics lesz és kész.
Szép és hasznos

Nem lett szép. És nem lett hasznos.

Kifejezetten ronda és haszontalan lett.

A betonozáshoz használt jellegtelen, kifejezetten nagy szemcseméretű rettenet lett. A kavics iránti leküzdhetetlen vágy olyannyira hatalmába kerítette kókler vállalkozót, hogy némelyik ágyásba harmincöt-negyven centiméter vastagon terítette. Abban legalább következetes volt, hogy ezt a megoldást csak a magasabb örökzöldeknél és cserjéknél alkalmazta, a talajtakaró rózsák és levendulák megúszták öt-nyolc centiméteres réteggel. Erősen kétséges persze, hogy örömet okozott-e ezzel a rózsáknak, a levenduláknak vagy a termetesebb örökzöldeknek, merthogy ilyen réteg alkalmazása az álmoskönyvek szerint sem jelenthet jót.

Kérdés mármost, miért volt szükség ilyen brutális magasságra?
A válasz a tereprendezés háza táján keresendő. A növényültetés előtt a területet fel kellett volna tölteni, és vízszintesre szintezni jó minőségű termőfölddel, így szüntetve meg a szintbéli különbségeket. Ezt a vállalkozó alighanem macerás dolognak vélte, ennél egyszerűbb volt beültetni a növényeket, a földre pedig nagy szemű kavicsot hordani, s máris megoldódott a terepszint problematikája.

A csapadékvizet persze elfelejtette értesíteni, hogy néki ezentúl nem szabad lejutni a talajszintre, s ott ráérő idejében elindulni a lejtés irányába. A cserjéknek sem szólt, hogy növesszenek erősebb ágakat, és különben is, mit számít az a pár kilogrammnyi kavics, amit a talajszint fölött negyven centiméteres magasságban meg kell tartaniuk.

Küzdelem és senyvedés tehát, a cserjékre és örökzöldekre efféle keserves hónapok jöttek. És a megpróbáltatásnak ezzel még nem volt vége, mert ott volt a gyomosodást gátló geotextil. Ezt jobb helyeken az elültetett növények törzse, szárai és ágai körül körbevágják, előtte persze gondosan kimérik, hová, mekkora darab fektethető.

Kókler vállalkozó azonban nem bíbelődött sokat sem ollóval, sem mércével, fogta a textilt, épp csak körbevágta valahogy, a helyenként méteres fölösleget pedig fel- és visszahajtotta, vagy éppen körbetekerte a törzs és a föld közeli ágak köré, s már jöhetett is rá az igénytelen kavicsréteg.

Bíbelődni már nekünk kellett, helyrehozva a munkának csak extra adag jóindulattal nevezhető valamit, kivágva a törzsek, ágak és szárak köré duplán, helyenként triplán begyűrt, visszahajtott geotextilt.

A ház asszonya viszont megfejtette, miért nem volt érkezése a vállalkozónak ily csip-csup ügyekkel foglalkoznia. A munkavégzés metódusáét firtatva ugyanis azt a választ kapta, hogy vállalkozó gondolatai fontos fővárosi munkák körül járnak, kiemelt projektek, szép zöld gyep, mely gyepen komoly férfiemberek kergetik a bőrlasztit.

És ez azért jó, mert ott legalább nincsenek zavaró körülmények, semmi kavics és semmi geotextil.

2017. július 22., szombat

Koreai nádtippan

Nyár közepétől virágzik
(https://bhld.wordpress.com/tag/feather-reed-grass/)
Elsősorban azokra a helyekre való, ahol az átlagosnál valamivel nedvesebb a talaj, vagy ahol biztosítani tudjuk, hogy földje nem szárad csontkeményre. Könnyen tartható, az átlagosnál nem igényel nagyobb odafigyelést.

Kötött talajokon is nevelhető
(www.specialplants.net)
Előnye, hogy azokon a helyeken is biztonsággal nevelhető, ahol nehéz, kötött, agyagos a talaj. A Koreai nádtippan (Calamagrostis brachytricha) szereti a napos fekvést, de jól érzi magát szűrt fényű árnyékban is. Idővel terebélyes foltot alkot, virágai júliustól díszlenek. A kalászokat csak február végén kell levágni, a rajtuk megtapadó dér és hó a téli kertben remek díszítő értékkel bír. Az egy méter körüli magasságra növő szárakat ősszel, késő ősszel a várható hónyomás és a szél miatt érdemes összekötni.

A városi klímát is elviseli
(https://bhld.wordpress.com/tag/feather-reed-grass/)
Ideális felhasználási helye lehet a kerti csap környezetében, a kerti tó mellett, egy csobogó közelében, vagy csak egy jelzés értékkel bíró fadézsa szomszédságában is.

2017. július 15., szombat

Kék sudárzsálya

Csak könnyedén
(www.boethingtreeland.com)

Arról egyelőre nincs hír, hogy a sudár szóhoz a jegenyefa helyett e kék színben pompázó félcserje  nevét társítanánk, annyi azonban bizonyos: a kék sudárzsálya (Perovskia atriplicifolia) népszerűsége rekordokat döntöget.

Talán mert könnyed, enyhe szélben is izgalmasan hajladozó füzéres virágaival a nyár vidám, örömteli hangulatát idézi. Mert beéri közepes mennyiségű vízzel, nincs szüksége különleges gondoskodásra, és a talajjal szemben sincsenek extra kívánságai. És alighanem azért is, mert szép.

Évelők közt
(www.jparkers.co.uk)

Eredeti élőhelyén, Pakisztán és Tibet napsütötte domboldalain valósággal kékre színezi a tájat, ugyanezt a hatást a kertbe telepítve is elérhetjük, ha csoportosan ültetjük. Napos helyre kerüljön, kedveli a sok napfényt és a meleg fekvést. Az sem gond, ha a kert talaja kissé homokos vagy köves, mindkettőn jól fogja magát érezni. A nehéz, agyagos földet nem kedveli, ilyenkor a talajt érdemes komposzttal és némi folyami homokkal lazítani. Fajtától függően június végétől, július elejétől hozza pompás kék virágait, a látványban egészen szeptember végéig gyönyörködhetünk.

Egész nyáron díszít
(www.boethingtreeland.com)

Helye van minden kertben, ahol némi mediterrán hangulatot látnánk szívesen, remekül mutat díszfüvek közt, kerülhet sárga virágú vagy ezüstös levelű évelők társaságába, és kialakítható belőlük önálló ágyás is. Egy-másfél méteres magasságot ér el – amúgy léteznek törpe fajtái is –, ültetésénél érdemes figyelni rá, hogy ágai oldalirányban is legalább ekkora helyet foglalnak majd el. Kora tavasszal alaposan visszavágható, a műveletre dús és erőteljes növekedéssel reagál majd.

2017. július 8., szombat

Barátcserje

Illatos barátcserje
(www.gardenia.net)
Az Illatos barátcserje (Vitex agnus-castus) a Földközi-tenger vidékéről származik, nevét onnan kapta, hogy a szüzességi fogadalmat tett szerzetesek rendszeresen fogyasztották, merthogy úgy tapasztalták, főzetének kortyolgatása erősen kordában tartja a vágyakat. A mai kor embere alighanem némi szúnyogűző hatása miatt keres neki helyet a kertben.

Természetes szúnyogűzőként is bevált
(www.lesjardinsdordesa.com)
Ha jókedvében találjuk, akár három méteresre is megnő, de általában megelégszik a másfél-két méteres magassággal. Termetes, 10-12 centiméter hosszú virágfüzéreit júliustól októberig hozza. Szereti a meleg, napos fekvést, tűző napra is kerülhet. Kedveli a meszes talajt, a nyári kertek pompás növénye lehet. Kemény teleken visszafagyhat, de tőről rendszeresen megújul.

Kínai barátcserje
(www.omcseeds.com)
A Kínai barátcserje (Vitex negundo) cserjeként vagy alacsony törzsű faként ismert, eredeti élőhelye Ázsia. Júliustól októberig virágzik, ő is imádja a napos kertrészeket, és nem tölti el örömmel, ha túlságosan hideg a tél. Ilyenkor visszafagy, de aztán tavasszal tőről újra kihajt.

A méhek is imádják
(http://www.bioinfo.bisr.res.in/)
Kiváló méhlegelő és a lepkék is előszeretettel látogatják. Ha fácskává növeszti magát, eléri a négy-öt méteres magasságot is. Kínában gyógynövényként tartják számon, használata arrafelé ízületi panaszokra javallott. Az illatos barátcserje szintén ismert gyógynövény, leginkább nőgyógyászati panaszok kezelésében hatékony, de a népi gyógyászatban előszeretettel alkalmazzák feszültségcsillapításra is.


2017. július 1., szombat

Két kék: kínai és angol kékszakáll

Kék, kék, kék az egész: angol kékszakáll.
(www.waysidegardens.com)

Igazán csendes és megbízható teremtések, semmi rémtörténet, nincs kegyetlenség, és nem övezik titkok sem őket.

Van viszont a nyár közepétől, második felétől októberig – a virágzási idő természetesen fajtánként változó – megjelenő kék színben pompázó virágtömeg, és a környezettel szembeni viszonylag magas tolerancia szint.

Kínai kékszakáll virágzásban
(http.healthyhomegardening.com)
Nincsenek különleges elvárásaik, jól viselik a szárazabb időszakokat, kedvelik a meleg, napos fekvést. Fontos, hogy ne nehéz, kötött, vízmegtartó talajba kerüljenek, a pangó vizet ugyanis nem tűrik. Nem jönnek zavarba, ha télvíz idején hidegebbre fordul az idő, néhány vessző persze el-elfagyhat, ezeket tavasszal vissza kell vágni. A műveletet egyébként a károsodás nélküli bokron is érdemes elvégezni a struktúra megőrzése és a gazdagabb virágzás érdekében.

A Kínai kékszakáll (Caryopteris incana) általában már júliustól virágba borul, s egészen októberig díszlik. Egy-másfél méter körüli magasságot ér el, nála alacsonyabbra nő az Angol kékszakáll (Caryopteris x clandonensis), belőle akad ötven-nyolcvan centiméteres fajta is. Utóbbiak megfelelő környezetben akár talajtakaróként is ültethetők.

Kínai kékszakáll
(www.monrovia.com)
Lombhullató cserjék, telepítésüknél ezt érdemes figyelembe venni, mivel a késő őszi, téli hónapokban nem nyújtanak takarást.