Mestermű a fűszálak között (https://gardening.which.co.uk) |
2020 nyarán tömegével jelentek meg a hangyák a díszkertekben éppúgy, mint a zöldséges ágyásokban vagy a gyepes felületeken.
Bár a hangyák jelenléte önmagában nem jelent veszélyt a díszkertre, nem felel meg a valóságnak, hogy ráérő idejükben ők rágják kopaszra a legdúsabb növényeket is, s hogy a zöldségeskertben elfogyasztják a tököt vagy a paradicsomot. Az viszont igaz, hogy rágásukkal csinos károkat tudnak okozni, s ha kolóniát építenek, szépen terebélyesedő váruk képes tönkretenni a mégoly gondosan kialakított veteményest is.
Mivel imádják az édes, magas cukor tartalmú kajákat, képesek beköltözni a gyümölcsösbe is, csakhogy hozzájussanak mindennapi betevőjükhöz. Sajátságos kapcsolatban vannak a levéltetvekkel. Az általuk kibocsátott ragadós, mézszerű anyag ugyanis kiváló tápanyagforrás a hangyáknak, ezért valóságos tetűfarmot működtetnek. A tetveket felcipelik a növények száraira, leveleire, így azok ott hozzájutnak a megfelelő táplálékhoz, a hangyák pedig nagy szorgalommal masszírozzák a nedvszívók potrohát, ezzel bírva rá őket a minél gazdagabb nedvkiválasztásra.
Meglehetősen népes rovarok, legalább tizenkétezer fajuk ismert. Magyarországon leginkább a házi hangyával találkozhatunk. Egy-egy népesebb kolóniában több millió hangya is élhet, az utánpótlással pedig aligha lehet gond, hiszen a királynő naponta átlagosan 100-120 tojást rak. Inváziójuk a tartósan meleg, száraz időben meghökkentő méretűvé válhat, egyik napról a másikra képesek tucatnyi helyen megjelenni a kertben. Ha a talaj felső húszegynéhány centiméteres rétege hosszú napokon át száraz és meleg marad, a hangyák üzembiztosan megjelennek a tercián. Nem szeretik viszont a művelt, forgatott földet, a nedves, öntözött területrészeket és a mulcstakarást.
Védekezni ellenük hagyományos szerekkel is lehet – például bórax és porcukor keverékével, fahéjjal, őrölt fekete borssal –, de a tökéletes megoldás a hangyacsapda, vagy a vonuló állatkákra kiszórt por, ami a bolyba jutva üzembiztosan pontot tesz a végeláthatatlan szaporodási folyamat végére.
Kérdés persze, hogy egy-egy kerti hangyaboly miatt érdemes-e legyilkolni őket, úgyhogy a nemleges választ választó, kevésbé gyilkos hajlamú kertbarátok a békés egymás élés jegyében gondosan körbenyírhatják a gyepen terpeszkedő hangyavárat.