kertmanufaktúra

2019. január 31., csütörtök

Örökzöld zabfű

Könnyed kékség
(www.bambooplants.ca)

A mediterrán hangulatú kertek kihagyhatatlan évelője. Nemcsak pompás kékes színe és a szélben könnyedén hajladozó levelei, hanem könnyű nevelhetősége miatt is érdemes a figyelemre.

Kártevői ritkák, mint a fehér holló, nem egykönnyen kap el betegségeket, és nem jön zavarba, ha hetekig harminc foknál is melegebb van. Akár egész nyáron át kibírja öntözés nélkül, egyedüli kívánsága, hogy a talajban ne maradjon pangó víz.

Évelők között
(www.drummersgardencenter.com)

Úgy fél méteres magasságúra nő, de virágzáskor – ez általában június, júliusra esik – alaposan kinyújtózik, a virágzati szárakkal mért magassága könnyedén meghaladja az egy métert. Kerülhet kavicskertbe, imádja a tűző napot, az árnyékos, félárnyékos helyek tehát nem neki valók. Ragyogó kékes színével könnyen beilleszthető egy évelőágyásba, itt remekül mutat vörös, lila és bordó virágú évelők között. Jól használható a sziklakertben, akár szegélynövényként is megállja a helyét, de egy nagyobb növényfoltot is kialakíthatunk belőlük. Kékes színe annál intenzívebb, minél naposabb és szárazabb körülmények között nevelkedhet.

Szegélynövényként
(www.villagenurseries.com)

Bár a Földközi tenger vidékén őshonos, hazai teleinket jelentősebb levélveszteség nélkül vészeli át, de mogorva teleken azért visszafagyhat. Ha az elfagyott leveleket alaposan visszavágjuk, tavasszal gond nélkül megújul. Év közben csupán arra kell figyelnünk, hogy elszáradt leveleit eltávolítsuk.

2019. január 23., szerda

Ördögszem, a virágbajnok

Elbűvölő ördögi színek
(https://www.frogmoregardens.com.au/)

A bíborvörös vagy bíboros ördögszem (Scabiosa atropurpurea) méltán kiérdemli a címet, mert ragyogó – fajtától függően – kék, bordó, rózsaszín vagy halványpiros virágait gyakran már június végétől egészen a fagyokig hozza. Napos, legfeljebb félárnyékos fekvésre van szüksége, és kifejezetten ínyére van, ha mészben gazdagabb talajba kerül.

Nevelésénél ügyelni kell arra, hogy földje elvezesse a vizet, a gyökérzónában pangó víztől ugyanis kirohad. Tökéletesen beilleszthető vadvirágos rét típusú kompozíciókba, természetközeli kertek növényei közé, telepíthető térhatárolóként nagyobb tömegben, és helye van a parasztkerti növények között is.

Napos helyen érzi jól magát
(www.anniesannuals.com)

Nincsenek extra igényei, könnyen nevelhető, hálás évelő, a fél méteres magasságot nem növi túl. Nem kell gyakran öntözni, erre legfeljebb – mint általában a növények döntő többségénél – az ültetést követően kell csak fokozottan figyelni, később már jól viseli a szárazságot is. Általában nincsen szüksége támasztékra, ez alól kivételt jelenthet, ha mostohább körülmények közé kerül, ilyenkor a virágzat súlya megdöntheti kissé. Virágzását, másodvirágzását elősegíthetjük, hogy elnyílt virágait rendszeresen levágjuk. Virágzásban lévő szárai vázában is remekül mutatnak, szárazon a virágkötők szívesen használják.

Helye van a parasztkertet idéző kertrészletekben
(www.anniesannuals.com)
Eredeti élőhelye Dél-Európa, Észak-Afrika és Törökország vidéke, több helyütt valóságos mezőket alkot, a méhek, lepkék és dongók legnagyobb örömére.


2019. január 11., péntek

Japán juharcsengő

Július második felétől virágzik
(http://pepiniere-roche-saint-louis.fr/en/)

Nem tartozik a legkönnyebben nevelhető évelők közé, de szépsége és késő nyári, ősz eleji virágzása kárpótol a plusz munkákért. Eredeti élőhelye Japán és Korea, ott nem ritkán túlnövi a másfél métert. Nálunk beéri az egyméteres mérettel, s a megfelelő viszonyokat itthon is bőséges virágzással hálálja meg.

Nem kerülhet tűző napra, a szűrt fényt, a félárnyékot kedveli, de nem jön zavarba, ha mélyárnyékba kerül. Ideális hely számára a fák, magasabb cserjék árnyékos világa, itt párásabb is a mikroklíma. Ültetés előtt talajcserét kell végeznünk, mert mészkerülő növényről van szó, a kertészetekben kapható savanyú kémhatású virágföld megfelelő ehhez a művelethez.

A Kirengeshoma palmata nem viseli el a nehéz agyagos földet, ha a kertben ilyen a talaj, az ültetőföldhöz komposztot és némi homokot érdemes keverni.  Közepes vízigényű, ez rendszeres vízellátást feltételez úgy, hogy talaja nem válik süppedős mocsárrá. Annak viszont kifejezetten örül, ha a körülötte lévő föld mindig nyirkos marad

Terebélyes bokorrá növeszti magát
(http://www.plantsforshade.co.uk/)

Ha akad kerti tó vagy patak a kertben, tökéletes választás lehet: bokros megjelenésével, nagy, karéjos leveleivel a vízpartok világát idézi. Remek kísérő növénye lehet a páfrányoknak, a poloskavésznek és a szellőrózsáknak, de kerülhet a kínai tóparti fűvel vagy árnyékliliomokkal beültetett ágyások közelébe is.

Meghálálja, ha talaját időnként komposzttal javítjuk fel. Kártevői, betegségei nincsenek, igaz, a csigák néha úgy gondolják, hogy a japán juharcsengő az ő kedvükért került a kertbe.


2019. január 7., hétfő

Kerti sáfrányfű

Varázslatos nyári színek
(http://jardinjasmin.com/)

Annak is egy nemesített fajtája, melyet Lucifer néven ismert meg a világ. Égő piros, ívben hajló tölcséres virágai miatt bizonnyal dobogós helyet érdemel az évelők csapatában.

A sáfrányfüvek – sokszor a közkeletűbb montbrécia néven találkozhatunk velük – Afrika déli vidékein őshonosak, arrafelé meglehetősen magasra, legalább másfél méteresre nyújtózkodnak. Mifelénk beérik némiképp alacsonyabb termettel is, fajtától függően 70-120 centiméter közötti magassággal.

Térhatárolás sáfrányfűvel
(https://www.fluwel.com/)

Ami Luciferünket illeti, kedveli a napos fekvést, jó méternyi magasra nő. A termőtalajra igényes szerkezet, meghálálja a tápdús, kifejezetten jó vízáteresztő képességű földet. Déli teremtmény lévén különösebb panasz nélkül viseli a nyári forróságot, de rendszeres öntözés nélkül nem nevelhető. Tűzpiros virágait néha már júniusban kibontja, a virágzás egészen szeptember elejéig tart. Terjedő tövű, ezt telepítésénél érdemes figyelembe venni.

Kiváló méhlegelő
(https://wistfulgardener.wordpress.com/)

Nincsenek extra igényei, kártevői és betegségei sem igen, de a komolyabb téli fagyokat nem éli túl, ezért a tövét télre szalmával, falevéllel takarni kell. Kerülhet évelőágyásba, előkerti kertszakaszba, de csoportos ültetésével egy mediterrán tájat is gond nélkül megidéz. Ha sáfrányfű kerül a kertbe, a méhek és más repülő cimborák állandó vendégeink lesznek.

2019. január 3., csütörtök

Kertdivat 2019

Kevesebb gyep, több burkolt felület
(http://www.threeparkstreet.com/)


Az idei esztendő kerti divatjának alighanem legnagyobb vesztese a gyep lesz: helyét számos kertben átveszi majd a díszkavics, vagy a burkolt, betonozott kertszakasz. Az egyik ok prózai: az időhiány. Merthogy a gyep akkor szép, ha ápolt, ehhez azonban egész éven át tartó állandó figyelemre és törődésre, tápra és vegyszerekre – ez a telek méretétől függően évi 50-70 ezer forintot is jelenthet – és rengeteg szabadidőre van szükség. Ez utóbbiból akad a legkevesebb, úgyhogy a pár évvel ezelőtt elkezdődött tendencia tovább tart: gyep helyett kevésbé macerás felület kell.

A gyep visszaszorulásának másik oka: fenntartásához tavasztól őszig rendszeres öntözésre van szükség, s ahol nem épül ki automata öntözőrendszer, ott már júniusra megfakult, kisárgult lesz a gyep. Az öntözés persze a kert növényeinél is fontos, úgy vélem, ezen a téren szintén az észszerűség kerülhet előtérbe. 2019-ben egyre inkább olyan növényeket választunk majd, amelyek nem igényelnek rendszeres vízellátást, vagy a természetes csapadék mennyiségével is beérik. Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy remélhetően felértékelődik az őshonos növények szerepe. Úgy vélem tehát, hogy a kertdivat fő meghatározója 2019-ben is az éghajlatváltozás lesz.

Folytatódni fog a kert funkciójának átalakulása. A kert már nem egy, a háztól különálló, attól függetlenül létező tér, hanem tudatosan a nappali, az egyik szoba vagy a konyha, esetleg mindhárom folytatása, a térhez illő bútorokkal és berendezési tárgyakkal. A kert létrehozásánál fontos szempont lesz az összhang megteremtése a lakóházzal – színek, formák, burkolóanyagok, berendezések –, illetve a lehető legintimebb, lehetőség szerint zártabb tér kialakítása.

A kerttulajdonosok két nagy tábora pedig egyre élesebben elkülönül kertészkedőkre és az efféle munkát legkevésbé sem kedvelőkre. Utóbbiak egyre inkább a kevés pátyolgatást igénylő kertet részesítik előnyben, számukra a kert a mindent a szemnek elv alapján szerveződik. Az viszont mindkét csoportra jellemző lesz, hogy tagjai szívesen látnak a kertben egy-egy egzotikus vagy különös, külhoni nyaraláson felfedezett növényt vagy magazinokban látott kivitelezési megoldást.

Ami a színeket illeti, a kert bútorainak kiválasztásánál a lakóház stílusa, színei dominálnak majd, elsősorban a pasztell színek. Bizonyosan sláger marad a szürke és a türkiz, a tavalyi nyertes szürke vagy barna, esetleg a bézs. A kertben egyébként a nyugalmat, meghittséget árasztó színek lesznek a jellemzők, de egy-egy növényágyásban elvárás lesz a harsány, életigenlő, pozitív színek alkalmazása. A növényesítésnél már alapelvárásként fogalmazódik meg, hogy a kert minden évszakban nyújtson szemet gyönyörködtető látványosságot színben, formában, struktúrában. A kerti bútoroknál várhatóan az utólagos pácolás, festés nélkül is egy-két évtizedig kitartó műrattanok lesznek a legkeresettebbek, s előnyt élveznek majd a négy évszakos kerti bútorok.

Úgy vélem, egyre elfogadottabb lesz, hogy a kertben dísztárgyak, kisplasztikák és más kerti kiegészítők is helyet kapjanak, és nagyobb hangsúlya lesz a kerti világításnak is. Ahol a családi költségvetés megengedi, a legújabb technikai vívmányok nemcsak a házban, a kertben is elfogadottá válnak: telefonról is vezérelhető öntözőrendszer és kerti világítás, vagy az otthoni WI-FI rendszerbe bekapcsolt masszázsmedence.

Egyetlen dolog biztosan nem változik idén sem: a kert a nyugalom szigete marad, a hely, ahová visszavonulhatunk, ahol önmagunk, családunk képére formált önálló világot teremthetünk.