kertmanufaktúra

2015. december 13., vasárnap

Havasi törpefenyő: az átváltozóművész

Arany havasi törpefenyő (Pinus mugo 'Winter Gold'
(http://www.plantes-shopping.fr/)

Nyaranta nem tűnik ki a többi törpefenyő közül: élénkzöld leveleivel, nem túlzottan sűrűn növő, laza szerkezetével őkelme igazán nem látszik különlegesnek. Aztán ősszel gondol egyet, és aranysárgára vált, feltűnő díszévé válva ezzel a késő őszi és a téli kertnek.

Ősz közeledtével megjelennek az aranyló színek
(www.forums.gardenweb.com)
Törpének bátran nevezhetjük, évente legfeljebb hét-nyolc centiméteres növekedést produkál, aligha növi tehát ki az előkertet, a sziklakertet vagy a törpe örökzöldekből kialakított növényágyást.

Imádja a világos, napos helyet, akár a tűző napot is elviseli, kifejezetten árnyékos kertrészekre tehát más fajtát kell keresnünk.

Kártevői nem nagyon akadnak, úgyhogy akár gondozásmentesnek is nyilváníthatjuk. Foglalkozni persze azért alapszinten kell vele, szereti ugyanis a kissé gazdagabb talajt: időnként (évente legfeljebb két alkalommal) némi tápanyag utánpótlásra szüksége van. Erre a célra kiváló a kertészeti áruházakban beszerezhető porított szarvasmarha trágya vagy a házi komposzt, de természetesen kényeztethetjük az örökzöldekhez ajánlott tápoldattal is.

Őszi színben
(www.wiki-plantes.fr)
Meghálálja a jó vízelvezetést, ne ültessük tehát nagyon kötött, agyagos földbe. Ha kertünkben ilyen a talaj, telepítés előtt javítsuk azt fel humusszal és folyami homokkal. Egyébként kert híján sem kell lemondanunk róla, kiválóan tartható az erkélyen egy csinos kaspóban is.

Telepítésénél azonban érdemes figyelni rá, hogy kezdetben szinte szabályos gömbkoronát nevel, később azonban kissé szétterül. Az ültetőgödör a földlabdának úgy kétszerese legyen, s lehetőség szerint ugyanolyan mélyre kerüljön, mint amilyen mélyen a konténerben volt.

Nyakig a télben
(www.dreviny.sk)
Az ültetést követő napokban őt is, mint minden frissen telepített növényt gyakrabban kell öntözni, később aztán a kiszáradó talaj sem hozza zavarba.

Télen azonban, ahogy minden örökzöldnek, neki is szüksége van öntözésre, ez a telepítést követően minden télen, minden örökzöld esetében legyen amolyan szigorúan betartandó főszabály.

Törzsesre nevelve
(www.greenlab-shop.ru)

A kertészetek gyakran kínálnak szép példányokat törzsre nevelve is, erkélyre, teraszra talán ez lehet az egyik legjobb választás.

Ha száradó vagy a tél végén sérült, törött tágakat találunk rajt, éles metszőollóval távolítsuk el, egyéb teendőnk aligha akad.

Hacsak teendőink közé nem számítjuk azokat a biztosan bekövetkező perceket, amikor a teraszon üldögélve, a kertben szöszmötölve, vagy a konyhaablakon kinézve percekig rajta felejtjük vigyázó tekintetünket, és alig tudunk betelni szépségével. S ez bizony akár nyáron, akár télen is bekövetkezhet.

Zöld cimborák között
(www.dragonflyfarmsnursery.com)

2015. december 4., péntek

Kínai lilabogyó

Egy cserje lilában (Callicarpa bodinieri)
(www.oregonstate.edu)
Kettőt egy csapásra. Mármint évszakot.

Kínai lilabogyó ősszel...
(www.aujardin.info)
A kínai lilabogyó ugyanis nemcsak az őszi, a téli kertet is képes vidámmá varázsolni. Szeptember táján kezdenek beérni ugyanis lila bogyótermései, a 3-5 milliméter nagyságú bogyók pedig valóságos gömbbé állnak össze. Már kora ősszel is felhívja magára a figyelmet, de igazi látványosságot késő ősszel és decemberben nyújt, akkor, amikor a kert amúgy sem bővelkedik túl sok színben.

... és télen
(www.gardenia.net)
A kínai lilabogyó nem meglepő módon Kínában őshonos, kedveli a világos, napos fekvést. Ilyen helyen több virágra, így több termésre is számíthatunk, mint árnyékosabb fekvésben. A talajjal szemben nincsenek különleges elvárásai, de meghálálja a tápanyagokban gazdag, jó vízáteresztő termőföldet. Nem kedveli a vizenyős, folyton nedves talajt, erre öntözéskor érdemes figyelni. Nyár közepén hozza apró virágait, amikből szeptemberre fejlődnek ki a lila színű bogyótermések. Ősszel levelei is lilás-bronzosra színeződnek.

Szoliterként mutatja meg magát igazi szépségét
(www.andre-briant.fr)
Másfél, két méteres magasságra növő lombhullató cserjénk meglehetősen laza ágrendszerrel bír, ezért sövény létesítésére más cimborát kell keresnünk. Szoliternek vagy növényágyásba ültetve viszont remek választás: nincsenek kártevői, a betegségekkel szemben ellenálló, gondozása pedig nem jelent mindennapos elfoglaltságot. Európába az 1800-as évek utolsó harmadában érkezett, egy francia botanikus-misszionárius, Emilie-Marie Bodinieri jóvoltából. A nevét is őrző lilabogyó cserjét ő gyűjtötte be Kínában és mutatta be az öreg kontinensen.

Amerikai lilabogyó (Callicarpa americana)
(www.hgtvgardens.com)
A lilabogyó termése nem mérgező, bár a gyereknépek számára akár csábító is lehet, aligha fogják a kertben bóklászva megdézsmálni, miután rendkívül keserű íze miatt még a madarak sem különösebben kedvelik. Amerikában ugyanakkor dzsemet és lekvárt is szívesen készítenek az amerikai lilabogyó terméséből – ezt a cserjét Callicarpa americana néven kell keresni a kertészetekben –, édesebb bogyóiért a madarak is szívesen felkeresik a bokrokat. Ha kifejezetten nagyobb és látványosabb lila bogyókra vágyunk, akkor holland nemesítésű fajtáját kell keresnünk Callicarpa bodinieri ’Profusion’ néven. Egyébként majd mindegyik fajtája 2-3 méteres magasságúra nő, és mind jól viseli a hazai éghajlatot is.

A fiatal cserje kissé fagyérzékeny, ezért némi lombtakarással késő ősszel érdemes a kedvében járni.


2015. november 24., kedd

Pali, egy kék törpe

Törpe szürke luc- vagy ezüstfenyő (Picea pungens ’Pali’)
(www.forums.gardenweb.com)

Esetünk konkrét kék törpéje nem a giccsek világából, hanem a törpe örökzöldek népes mezőnyéből érkezett vizitálni egy blogbejegyzés erejéig.

A törpe jelzőt jogosan érdemelte ki, ha évenként három centimétert nő, az eredmény már több mint átlagosnak nevezhető. Az ezüstfenyők egyébként ragyogó kékes színül miatt méltán örvendenek nagy népszerűségnek. A törpe gömbezüstfenyő ugyan még nincs a ranglista élmezőnyében, de jó esélye van minimum dobogós helyezést elérni. Imádja a tűző napot, bátran ültethető előkertbe, sziklakertbe, a helyet gyaníthatóan még akkor sem fogja kinőni, amikor a kertben már az unokák figyelik gyermekeik első lépéseit. A napos fekvés elengedhetetlen számára, ugyanis a kissé árnyékosabb, hűvösebb környezetben könnyen legyőzheti a botritisz.

Alakja szabályos gömb, ezen csak némiképp idősebb korában hajlandó változtatni, akkor kissé kúposabb testet ölt. Nincsenek extra igényei a talajt illetően sem, bár azt kifejezetten meghálálja, ha tápanyagban gazdag földbe kerül. Hogy eredését megkönnyítsük, az ültetőgödröt méretezzük a földlabda másfélszeresére, a tápanyagot illetően pedig a már-már túlérett szerves trágyát vagy a porított szarvasmarhatrágyát részesítsük előnyben. Neki is, mint minden más növénynek, az ültetést követő időben némiképp több vízre van szüksége, ez a kiemelt figyelem jó, ha legalább két-három hétig eltart. Ezt követően azonban takarékosabban kell bánnunk a vízzel, az ismert mondás ezüstfenyőnk esetében is alkalmazható: a kevesebb több.

Bár az ezüstfenyő név hallatán szinte mindenki a kékes színváltozatokra gondolna, valójában a kínálat a zöldtől a kékig terjed. Kétségtelen, hogy a szelektálás során inkább a kékes árnyalatokat részesítették előnyben, de eredeti élőhelyéhez – Sziklás-hegység – közelebbi tájak kertészeti kínálatában a zöld levelű változatok is szép számmal megtalálhatók.

A teljesség igénye nélkül a bőséges kínálatból álljon itt néhány további kék színű, törpe fajta:

Picea pungens 'Gloria'
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens 'Brynek'
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Blue Pearl’
(www.pinterest.com)


Picea pungens ’Glauca Globosa’
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Spring Ghost’
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Waldbrunn’
(www.pro-faber.ro)


Picea pungens 'Procumbens'
(www.atlanticavenuegarden.com)


Picea pungens 'Hermann Naue'
(www.kurowski.pl)


2015. szeptember 30., szerda

Zebrafű

Zebrafű (Miscanthus sinensis 'Zebrinus')
(www.phengels.fr)
Meglehetősen hosszú listát lehetne összeállítani arról, miért is érdemes zebrafüvet ültetnünk. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány megfontolásra érdemes szempont: alacsony gondozási igényű, jelentős díszértékkel bír, napon és félárnyékban egyaránt könnyen nevelhető, kerülhet előkertbe éppúgy, mint az évelőágyásba, szoliterként is díszít, remekül használható térképzésre, télen sem fagy el, bókoló leveleivel vonzza a tekintetet, izgalmas, szép.

Számos környezetbe beilleszthető
(www.jardinsdugue.eu)
A zebrafű igénytelen egy jószág, nem kell tápoldatos vödörrel rohangálni hozzá naponta, akár kissé homokos, akár agyagos a talaj a kertünkben, jól tolerálja mindegyiket. Nem jön zavarba, ha az utcafrontra kerül, ahol esetleg a kelleténél több autó is megfordul. Elviseli az átmenetileg aszályos időszakokat éppúgy, mint az ugyancsak átmenetileg tápanyagban szegényebb időket is.

Akkor van azonban elemében, ha tápanyagban gazdag, humuszos földbe kerül, s meghálálja, ha rendszeresen öntözzük. Akkor sincs gond, ha lányos zavarunkban a szokásosnál több vízzel kényeztetjük őkelmét, feltéve, ha a talaj nem pangó vizes.

A zebrafűnél nem kell évszázados vitát folytatni annak eldöntésére, hogy zöld alapon sárga csíkos, vagy levelei sárga alapon zöldek-e. (Ami azt illeti, a véget nem érő vita a zebrák csíkjairól annak ellenére folytatódik, hogy a tudomány a maga részéről eldöntötte a vitát: a zoológusok szerint ugyanis a zebrák fekete alapon fehér csíkosak.) Szóval a zebrafű élénk zöld levelei sárga csíkosak, ezt a növénytársításnál remekül kihasználhatjuk.

Másfél, két méteres magasságúra nő
(www.jparkers.co.uk)
Ültetéskor nem árt arra készülni, hogy helyes kis zebrafüvünk egyszer csak nagy lesz, kifejlett korában legalább másfél-két méterszer egyméteres helyre van szüksége. Ha kertünket nehezen karbantartható rézsűvel áldotta meg a teremtő, bátran telepíthetünk zebrafüvet efféle helyekre is.

Ha pedig csap, falikút, csobogó, kerti tó környéke a beültetendő terület, nincs is jobb választás nála: megjelenése, ha nem is a végtelen óceánt, de a víz jelenlétét üzembiztosan felidézi.

Virágzáskor bronzszínű bugákat hoz, ezeket és a leveleket sem érdemes ősszel visszavágni, a növény ugyanis így jobban fel tud készülni a téli hónapokra, másrészt télen megkapó látványt nyújt a havas, zúzmarával díszes növény. A visszavágásra egyébként a tél vége, tavasz eleje a legalkalmasabb, ilyenkor akár öt-tíz centiméteres magasságúra is visszavághatjuk.

2015. augusztus 8., szombat

Cserjés hortenzia

Látványos, hófehér gömbök
(https://rockydale.wordpress.com)

A hortenzia az a növény, amelyik akkor is könnyen beazonosítható, ha nem jut eszünkbe a neve, nem villan be a virág mérete vagy színe. Ilyenkor elég csak annyit mondani, a nagymama kertjében mindig volt belőle. Aztán, ahogy a divat átalakult a hortenzia kiszorult a kertekből, talán elvesztette varázsát, talán a kertstílusok és az ízlés változása miatt is. Eltűnéséhez hozzájárult egy makacs rémhír is, miszerint a kertben nem marad meg, csak a lakásban, cserepes virágként nevelhető.

Természetközeli kertek ideális növénye
(www.pinterest.com)
Pedig megmarad, csak a kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) telepítésénél néhány alapszabályra kellett figyelni.

Nem kerülhetett tűző napra, földjét rendszeresen savanyítani kellett, és az sem ártott, ha öntözővize esővíz, vagy annak híján forralt és visszahűlni hagyott csapvíz volt.

Mármost könnyen lehet, a kerti hortenzia virágkorát a cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) virágkora váltja majd föl, merthogy megalkották nekünk a mésztűrő hortenziát, amit ha kedvünk tartja, bátran ültethetünk naposabb kertrészekre is.

Sövényként is telepíthető
(http://www.planteshaiesdirecte.fr)
A cserjés hortenzia Annabelle fajtája ráadásul egész nyáron át virágzik, kisebb labda méretű virágai igazi látványosságot jelentenek a kertben. A gömbök kinyíláskor zöldes fehér színűek, jó körülmények között virágzása októberig is eltarthat.

A jó körülmények között alighanem első helyen kell említeni a megfelelő mennyiségű öntözővizet, merthogy a cserepesre száradó talaj nem tartozik a cserjés hortenzia kedvencei közé. Ez fokozottan igaz, ha hortenziánk naposabb kertrészbe kerül. Másfél méternél ritkábban nő nagyobbra, kiválóan alkalmas kerti terek elválasztására, takaró vagy szegély növényként.


Teltvirágú cserjés hortenzia
(http://www.baltezers.lv)
Némiképp nagyobbra, két, két és fél méteresre is megnő cimborája, a teltvirágú cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens ’Grandiflora’). Szintén nagy, hófehér, gömb alakú virágokkal dicsekedhet, ő is mésztűrő.

Jól hasznát vesszük, ha cserjecsoportba akarjuk beilleszteni, de a természetközeli kertekben szoliterként is megállja a helyét. Virágai télre is a száron maradnak, a száraz virágszirmokra ráeső hópihék változatos formákat rajzolnak ki a téli kertben.

Hortenzia: piros, de néha kék


2015. július 15., szerda

Gólyaorr, a kerti mindenes

Nevüket a termés gólyaorrhoz hasonló alakjáról kapták
(www.kew.org)

Van jó néhány évelő, amelyik szinte minden kertben – az átlagostól eltérő viszonyok között is – megállja a helyét, ráadásul kevés törődéssel is hosszú évekig megtartható. Közéjük tartoznak a gólyaorrok, belőlük legalább ötszáz fajt, fajtát és hibridet tartunk számon.

Árnyékos kertrészlet gólyaorral
(www.awaytogarden.com)

Joggal nevezhetjük őket kerti mindenesnek, merthogy a népes társaságból mindenki találhat kedvére valót: ültethetők napra, árnyékba, félárnyékba, vannak, amelyek elviselik a szárazabb viszonyokat és a több napot, mások beérik egy-két órás napsütéssel is.



Gólyaorr növényszegélyként
(www.pepiniere-fleurs-terre.com)

Beilleszthetők a rusztikus kertek évelőágyásai közé, a parasztkerteket idéző összeállításokba éppúgy, mint a díszesebb, más célra kialakított kertek növényei közé. Használhatjuk talajtakaróként, levéldíszként, tartós virágzásáért ültetett növényként, remekül mutat elegáns környezetben rózsákkal, vagy éppen rusztikus ágyásokban gyűszűvirággal, mályvarózsával, orvosi zilizzel és díszfüvekkel.

Geranium 'Rozanne'
(www.northcoastgardening.com)

Ha autentikus árnyéki talajtakarót keresünk egy sziklás, lépcső melletti területre, bátran használhatjuk, de szóba jöhet napsütötte sziklakert nagyobb felületet beborító virágszőnyegeként is.

Geranium 'Blue Sunrise'
(www.lynandmalc.co.uk)

Napot, melegebb fekvést kedvelők
Geranium x cantabrigiense ’Karmina’
Geranium cinereum var. subcaulescens
Geranium dalmaticum
Geranium dalmaticum ’Album’
Geranium ’Johnson’s Blue’

Geranium x oxonianum 'Claridge Druce'
(www.perryhillnurseries.co.uk)

Napos és félárnyékos helyre egyaránt ültethetők
Geranium cantabrigiense ‘Biokovo’
Geranium macrorrhizum
Geranium maculatum
Geranium magnificum
Geranium × oxonianum ‘Claridge Druce’
Geranium pratense 'Summer Skies'
Geranium ’Rozanne’
Geranium sanguineum
Geranium ‘Spinners’
Geranium sylvaticum ‘Mayflower’
Geranium renardii

Gólyaorr az előkertben
(www.uvm.edu)

Találunk köztük húsz-harminc centiméterre növő fajtát – Geranium macrorrhizum, levelei télen is megmaradnak –, magas, akár egy méterre merészkedő fajtát – Geranium psilostemon –, és középtermetűeket – Geranium himalayense – is. A gólyaorrok színben szintén változatosságot kínálnak, pirosak, rózsaszínek, fehérek, kékek éppúgy vannak köztük, mint a lilás árnyalatúak. Telepítésüknél érdemes figyelembe venni, hogy meghálálják a jó vízelvezetésű talajt, mert nem szeretik a vizenyős, pangó vizes területeket.

2015. június 14., vasárnap

Gyepmentés: küldetés teljesítve

A gyep a mentőakció végén
Megmentettünk egy gyepet.
A Kertmanufaktúra és a kertet gondos figyelemmel ápoló gazda.

Közösen.
Az elmúlt két évben megosztoztunk a feladatokon.

Mi adtuk a szaktudást, az extra gyeptápot, megcsináltuk a gyep kondicionáló permetezését és a gyepszellőztetést. A gazda pedig minden fűnyírás után azonnal megöntözte a gyepet, figyelt a vágási magasságra tavasszal, nyáron és ősszel is. És rendszeresen elvégezte a gyomirtó permetezést, az öntözőrendszert pedig minden évszakban az időjárásnak és a gyep igényeinek megfelelően újra és újraprogramozta. Figyelemmel kísérte a gyep állapotát, ha bizonytalan volt, kérdezett, én pedig igyekeztem használható válaszokat adni.

A gyep a mentőakció kezdetén

Köszönet a tulajdonosnak, aki elhitte, hogy a kert kialakítása megtörténhet új gyepszőnyeg lefektetése nélkül is, mert a meglévő gyep igenis megmenthető. És elhitte, hogy nem rásózni akarom az extra minőségű gyeptápot és az általunk használt, szintén kiváló minőségű gyepkondicionálót, merthogy azokra nem nekünk, sokkal inkább a gyepnek van szüksége. Ahogy a gyepszellőztetésekre és a tökéletes időpontban elvégzett gyomirtó permetezésekre. És arra a példaértékű figyelemre is, amivel a gazda a kertet és a gyepet ápolta, gondozza.


A kertet úgy terveztem, hogy a változó színek és formák
ülésmagasságból is kiemelkedő élményt nyújtsanak

Sem a kert, sem a gyep nem nézne így ki, ha nem kapta volna meg azt a kiemelt törődést, ami minden kertnek kijár. Ilyen a fűnyírások idejének optimális megválasztása, a nyírások utáni azonnali öntözés, az öntözőrendszer rendszeres finomhangolása, a gyep évszakfüggő vágási magasságának betartása, az évelők és a cserjék tudatos, igény szerinti metszése és visszavágása, a virágzati szárak eltávolítása, a téli károk helyreállítása, a díszfüvek kizárólag tél végén történő visszavágásának betartása, és a folyamatos kapcsolat kerttervező és tulajdonos között.

A gazda szeme hizlalja a jószágot, tartja a mondás.

Ez alighanem gyep és kertügyben is igaz lehet.

2015. május 31., vasárnap

Gömbnyír Ausztráliából

Helyet kaphat az előkertben is
(http://shop.stalling-baumschulen.de/)

Jó hír a gömbfák szerelmeseinek, hogy a hazai kertészetekben is megjelent a nyírfa gömb alakú változata, a Betula pendula ’Magical Globe’. A nyír effajta mutációját Ausztráliában fedezték fel 1990-ben, a fácska Európában 2013-ban jelent meg először kereskedelmi forgalomban.

Kiskertekbe remek választás lehet
(www.en.floraccess.com)
Öt-hat év alatt egy méter átmérőjű gömbkoronát növeszt, a szabályos gömb megtartásához gyakorlatilag alig van szükség metszésre.

Természetesen a sérült, keresztbe vagy átellenesen nőtt ágakat, illetve a téli sérüléseket el lehet és kell távolítani.

Az oltás magassága általában valamivel két méter alatt van, így a kiskertek, előkertek, kisebb területrészek ideális fácskája lehet.




Feketén fehéren: szállításra várva
(www.groen-direkt.nl)
Szereti a napos fekvést, de a félárnyékot is elviseli. Termőtalaja legyen üde, jó vízelvezetésű, némi komposzttal vagy érett szerves trágyával dúsított.

A mostanság fehér hollónak számító hidegebb teleket is biztonságosan átvészeli, télvíz idején fehér kérge igazi látványosság.

Virágzására április tájékán számíthatunk.

Nevelhetjük kaspókban, dézsákban, tarthatjuk a teraszon vagy párosával a bejárati ajtó mellett.

2015. május 15., péntek

Sztárok a sziklakertből: pázsitviolák

Pázsitviola talpig vörösben: Aubrieta 'Bressingham Red'
(www.baumschule-horstmann.de)

Ha sziklakert, akkor pázsitviolák. És ha kőfalak. Mert megunhatatlanok. Mert átlényegítik a csupasz kőfalakat, vidámmá, élettelivé teszik a sziklakerteket, s mert áprilistól május, június végéig lehet gyönyörködni bennük.

Pázsitviola kőfalon: Aubrieta deltoidea
(www.die-honigmacher.de)

Amúgy a pázsitviolák Dél Európa és a Közel-Kelet honos növényei. Latin nevét egy francia grafikusról, Claude Aubriet-ről kapta, aki európaiként alighanem elsőként készített rajzot a pázsitvioláról, amikor egy expedíció tagjaként 1700 és 1702 között a Közel-Keleten időzött.


Pázsitviola kövek között: Aubrieta 'Hamburger Stadtpark'
(www.baumschule-horstmann.de)

A pázsitviola meglehetősen kevéssel beéri, nincs szüksége extra minőségű termőtalajra, szépen tenyészik a kőrepedésekben éppúgy, mint a sziklakertek kavicsos, soványabb talajában. Virágai valósággal elborítják a növényt, amelyik egyre nagyobb területet hódít meg magának, s pár év alatt szinte virágszőnyeget képez. Nem nő magasra, úgy tizenöt centiméteres mérettel megelégszik, feltétlenül meleg, napos helyet kíván. Nem tűri a pangó vizet – nehéz, agyagos talaj szóba sem jöhet –, jó vízáteresztő talajra van szüksége.

Pázsitviola ibolyakékben: Aubrieta 'Violet-With-Eyed'
(www.tcgardens.com)

Virágzás után érdemes visszavágni, ezzel megakadályozható a tövek esetleges kiritkulása, egyéb gondozást nem nagyon igényel.
Pázsitviola telt rózsaszínben: Aubrieta gracilis 'Kitte Rose Red'
(www.vivaipriola.it)
Számos nemesített fajtája kapható vörösben, pirosban, lilában, kékben, de akár rózsaszínben is. Akkor sem kell lemondanunk a pázsitviolák megragadó látványáról, ha nincs sziklakertünk: jól elvannak egy balkonládában lángvirág, ikravirág vagy éppen sziklai ternye társaságában.

Ha a kétlábú vadak helyén és életben hagyják,
közterületen is megállja a helyét
(www.imageevent.com)

2015. május 5., kedd

Toszkán táj, magyar ecsettel

Az eredeti: toszkán táj, toszkán ecsettel
(www.viacolvento.eu)
Vagy inkább tujával.

A délvidéki hangulat, a mediterrán életérzés iránti újra és újra megjelenő igény hatására kertészeteinkben hegyekben állnak az olasz ciprusok, a toszkán – és délvidéki – tájak egyik elengedhetetlen kellékei. A ciprusok aztán bekerülnek a honi kertekbe, és – néhány kivételesen védett mikroklímájú hely, zárt udvarok, falak melletti, déli területrészek kivételével – vagy túlélik teleinket vagy nem.

Általában nem.

Ha így megy tovább, az éghajlatváltozás miatt e probléma hamarosan megoldódik, s akkor kertjeinkben majd banánt, narancsot szüretelhetünk, és a gépkocsibejárókat karcsú ciprus sorok keretezik majd. Mindaddig azonban érdemes keresni egy jól használható „B” tervet mindazoknak, akik nem szeretnének lemondani az autentikus mediterrán kertek vagy kertrészletek kialakításáról. A két lehetséges cipruspótló örökzöld évek óta rendelkezésünkre áll, bár tulajdonságaihoz, tűrőképességéhez mérten méltatlanul kevéssé ismert.

Thuja occidentalis 'Henezia'
(www.conifertreasury.org)
Az egyik karcsú oszloptuját, a Thuja occidentalis ’Henezia’-t 1985-ben szelektálta a nagyatádi Szijártó Lajos – a fajta 2000-ben kapta meg az állami elismerést – , s hogy a szelekció miért nem tett szert nagyobb ismertségre, azt igencsak nehéz lenne megmondani.

A Henezia viszonylag gyorsan nő, jó körülmények között éves növekménye elérheti a harminc-negyven centimétert is. Három-négy méteres magasságúra nő, karcsú oszlop alakját felnőtt korában sem veszti el, szélessége akkor sem lesz több 70-90 centiméternél. Lombja idősebb korban sem esik szét.

A talajjal szemben nincsenek extra igényei, jól érzi magát a napon és a félárnyékban is. Fagy és télállósága tökéletesnek mondható, nem veszi zokon, ha a téli hőmérséklet tartósan mínusz tizenöt fok alá süllyed.

Thuja occidentalis 'Ceruza'
(www. conifertreasury.org)
Elviseli a magasabb talajvizet éppúgy, mint a szennyezettebb levegőt. Mint minden örökzöldnek, neki is szüksége van a téli öntözésre, a meleg nyári napokon pedig naponta hét-nyolc liter az átlagfogyasztása.

Amúgy a mediterrán kertek iránti modernkori vonzalom akkoriban kezdődhetett, amikor hazánk fiai és lányai csapatostól csörtettek „olaszba” meg „görögbe”. Hogy miért nem lehetett kimondani Olaszország és Görögország nevét, ma már ki nem deríthető, de gyaníthatóan ugyanaz a vírus fertőz, amelyik mostanság a kovi ubiért, az ubi saliért és a marha pöriért is felelős.

A másik fajta szelekciója – Thuja occidentalis ’Ceruza’ – a szombathelyi Németh Imre nevéhez fűződik. A Ceruza némiképp magasabb a Heneziánál, és talán kissé visszafogottabb éves növekményt produkál. Amúgy ő is elviseli a talajban található több nedvességet, a szennyezettebb levegőt, és szintén napra vagy félárnyékba ültethető.

Sorfal Heneziákból, kevésbé mediterrán környezetben
(www.magnoliabt.hu)
A karcsú oszloptujákat persze ugyanúgy nem lenne szabad nyakra-főre telepíteni a kertekbe, ahogy a smaragdot sem vagy több más, egyébként remek fajtát, mert a gyanútlan kertészkedőt könnyen hatalmába kerítheti az eltujásodás.

A „csak néhány tuját a kerítés mellé” elmélet könnyen valósággá válhat, de követésre nem érdemes divatirányzat, ennél a tuják felhasználási lehetőségei sokkal többet kínálnak.

Karcsúak, ceruzák
(www.baratidiszfaiskola.hu)
A karcsú oszloptuják jól használhatók mediterrán stílusú kertekben, kertrészletekben, ahol méltó társai lehetnek az alacsony gömb vagy kúp örökzöldek, a levendulák, a zsályák, a korallberkenyék, a pálmaliliomok vagy akár a hamisciprusok.

De telepíthetők gondosan kivitelezett és összeállított sziklakerti környezetbe vagy szoliterként is, a Henezia vagy a Ceruza önálló kerti díszként sem okoz majd csalódást.