kertmanufaktúra

2024. november 22., péntek

Teendők havazás után

Súlyos terhek a vállukon
(www.gardenriots.com)

Van az úgy néha, hogy viszonylag korán, november közepe táján megérkezik a havazás, akkor, amikor az elhúzódó ősz miatt a lombhullatóknak nem akaródzik lehullatni a lombjukat. A fákon és cserjéken megmaradó levelek miatt az ágak jóval nagyobb hótömeget tudnak megtartani, és már pár órás havazást követően is elhajlanak, néhány ág nem ritkán a földig hajol, meglehetősen szomorú látványt okozva. Ugyanilyen képet festenek az örökzöldek is, közülük még a keskeny oszlopos fajok és fajták is hajlamosak szétteríteni ágaikat.

Bár a látvány sokkoló, és első pillanatban minden visszafordíthatatlannak látszik, a helyzet korántsem tragikus. A növények fantasztikus teremtmények, túlélési stratégiájuk egészen bámulatos, bókoló ágaikkal a hónyomás ellen védekeznek, egyszersmind jelzik is: kérünk egy kis segítséget.

Nincs más dolgunk tehát, mint seprűt ragadni, és megszabadítani őket a tehertől.

Miután az interneten minden és mindennek az ellenkezője is megtalálható, akad néhány videó, ahol a segítség inkább egy kiadós verésre hasonlít: elvetemült jóemberek lapáttal, gereblyével, méretes bottal felülről lefelé irányuló mozdulatokkal püfölik az ágakat.

Sem lapát, sem gereblye, sem bot.

Seprű a tökéletes. Cirokból.

És az irány mindig, mindig alulról felfelé.

A határozott, de nem durva mozdulatoknak köszönhetően a hótól megszabaduló ágak meglepő gyorsasággal igyekeznek visszaállni a hóesés előtti állapotba, a művelet pedig az esetek 99,9 százalékában semmilyen kárt nem okoz.

A hómentesítés feladata azonban ezzel még nem ér véget.

Egy-két óra múlva akad még egy igen fontos teendőnk: az ágakat kézzel, az eredeti szögállásba vagy ahhoz igen közeli állapotba kell visszanyomni. Ezt érdemes a nap folyamán még egy-két alkalommal megtenni, növényeink hálásak lesznek érte, az ágak minden igazítás után feljebb és feljebb rögzülnek, akár gyümölcsfákról, akár díszfákról vagy örökzöldekről legyen szó. A kézzel történő beavatkozásnak is köszönhetően az ágak – még az erősen lehajlottak is – vissza fognak állni „rendes” helyzetükbe, érdemes ezt a plusz munkát minden növénynél elvégezni.

A szétterülő ágú cserjék, illetve az érzékenyebb örökzöldek ágait persze az ősz beköszöntével nem árt összekötni, ahogy ez a díszfüvek esetében már bevált metódus.

2024. március 11., hétfő

Égszínkék ördögszem

Scabiosa caucasica
(https://www.anniesheirloomseeds.com/)

Vagy sötétkék, világoskék, néha pedig lilába hajlóan kékes, merthogy ahány Scabiosa caucasia, annyi féle kékes színárnyalatban mutatkozik meg.

Az ördög tudja, valóban hasonlít-e virága az ördög szemére, és aligha fejtjük meg a névadás titkát latin neve felől kutakodva, merthogy ott a „rüh”, nem éppen szívmelengető fordítást találjuk.

Scabiosa caucasica 'Perfecta Blue'
(https://www.sarahraven.com)

A XIX. század elején jelent meg Európában, népszerűsége azóta is töretlennek mondható. Nem nő az égig, beéri 60-70 centméteres magassággal. Kedveli a napos, meleg fekvést, a jó vízelvezetésű, kevésbé kötött talajt. A tökéletes vízelvezetés nagyon fontos, ki nem állhatja a gyökérzetnél megmaradó, pangó vizet. Zordabb és csapadékosabb teleken érdemes a tövét takarni.
 
Scabiosa caucasica 'Perfecta Alba'
(https://www.royalgarden-flowerbulbs.com)

Virágzási ideje elnyújtható, ha az elnyílt virágzatokat rendszeresen levágjuk. A 6-8 centiméteres virágok nyár közepén jelennek meg és meleg őszökön október elejéig is kitartanak. Remek színfoltot ad sárga virágú évelőkkel – cickafark, napszemvirág –, vagy kékes árnyalatú őszirózsákkal társítva. Kiváló méhlegelő, a lepkék is szívesen felkeresik.

Scabiosa caucasica 'Pink Mist'
(https://www.gardenia.net)

A kertészetekben legtöbbször a ’Perfecta’, ’Perfecta Alba’, a ’Perfecta Mid Blue’, a ’Kudo Pink’, a ’Kudo White’, a ’Butterfly White’, a Pink Mist’, és a ’Summer Nights’  fajtáival találkozhatunk.

2024. február 23., péntek

A vágy titokzatos tárgya

Meconopsis betonicifolia
(www.gardenia.net)

A Himalájai kék mák.

Nem csakúgy kék, ez a kék a kéke kékje, más kékekhez aligha fogható. Ráadásul a kék szirmok közepén ott virítanak az aranysárga porzók, igazán remek összeállítás.

A kék mák egyébiránt azért is titokzatos, mert viszonylag rövid ideig tartó virágzásához meglehetősen speciális viszonyok kellenek. Földje humuszos, kissé savanyú kémhatású legyen, imádja a jó vízátáresztő, mindig kellően nedves, de nem a víztől tocsogó talajt. Kedveli a szűrt napfényt, a harminc fokos, rekkenő hőségű, száraz nyarakat és a huzatos helyeket nem neki találták ki.

Eredeti élőhelye Tibet, Nepál és India hegyvidéke, arrafelé meglehetősen gyakori, a hazai kertekben inkább ritkaságnak számít.

Nagyvirágú kék mák
(https://themeconopsisgroup.org)

A kertészetek kínálatában leggyakrabban a Meconopsis betonicifolia található meg, de rábukkanhatunk a nagyvirágú kék mákra (Meconosis grandis) és ennél is ritkábban a kék mák sárga színben pompázó rokonára (Meconosis paniculata).


Meconopsis paniculata
(https://rhodygarden.org)

2024. február 14., szerda

Egy ősi cimbora: a páfrányfenyő

Ginkgo biloba 'Hunor' ősszel
(https://www.altekfa.hu/)

180 millió év.
Ennyi év telt el azóta, hogy a páfrányfenyők családja megjelent a Földön. Nemzetségük tagjai közül csak egyetlen faj élte túl az évmilliókat: a kínai páfrányfenyő.

Barabits Elemér nemesítésének köszönhetően a páfrányfenyő Hunor névre keresztelt fajtája a kisebb méretű kertekbe is bekerülhet. Kúpos növekedésű fácska lesz, társaihoz hasonlóan ősszel lombja aranysárgára színeződik.

Vegetációban
(https://www.altekfa.hu/)

A nemesítés anyanövénye több mint harmincéves korában hat méter magas, szélessége nem haladja meg a másfél métert. Télálló, bár a kitartó tavaszi fagyok károsíthatják, szépen újul. Nem jön zavarba, ha kissé meszesebb talajba kerül, elviseli a szokásosnál kevesebb öntözővizet, de a telepítés időszakában természetesen a rendszeres vízpótlásról gondoskodni kell.

Kerülhet szoliterként a kertbe, de egy csinos kis fasor is kialakítható belőlük. Az élénk színösszeállítást kedvelők közvetlen környezetébe – elé, mögé – szárnyas kecskerágót is ültethetnek, garantált színfoltjává válnak az őszi kertnek.

2024. január 25., csütörtök

Lucifer sáfrányfű

Crocosmia lucifer
(https://www.springhillnursery.com/

Narancsos piros virágai lenyűgözőek.

Kerülhet önállóan, népesebb csoportot alkotva az évelőágyásba, de magasabb termetét kihasználva a zömökebb, alacsonyabb cimborák közé ültetve szellőssé, lágyabbá varázsolja az ágyásokat.

Kedveli a tápanyagban gazdag, könnyebb, jó vízelvezetésű talajokat, a nehéz, agyagos kertszakaszokat nem neki találták ki. Imádja a napos fekvést, ilyen környezetben eléri az egyméteres magasságot is. Szomszédainak hasonlóan harsány, élénk, meleg színű növényeket válasszunk, elsősorban a sárga és a narancs jöhet szóba.

Virágzása a nyári hónapokra esik, és jellemzően kora őszig tart. Kifejezetten száraz nyarakon meghálálja az öntözést, egyébiránt a szárazságtűrők közé sorolhatjuk. Sáfrányfüvünk látványában a lakásban is gyönyörködhetünk, vágott virágként is megállja a helyét.

Hagymagumói meglehetősen érzékenyek a téli hidegre, emiatt a hidegebb vidékeken érdemes felszedni és úgy teleltetni, másutt vastag mulcsozással és takarással sikerrel átteleltethetőek.